Premiera w opolskim teatrze

"Mayday1" - reż. Tomasz Konina - Teatr im. Jana Kochanowskiego

Premiera jednej z najśmieszniejszych fars świata, spektaklu "Mayday" Raya Cooneya w reż. dyrektora Tomasza Koniny, odbędzie się w niedzielę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

- Wszyscy go znają, wielu widziało albo przynajmniej słyszało, a ciągle do niego wracamy. Nic dziwnego, skoro według wielu to najśmieszniejsza farsa świata - tak o spektaklu Raya Cooneya "Mayday" mówił w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji premiery tej sztuki jej reżyser.

Opolscy widzowie "Mayday" w reżyserii Koniny będą mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Dyrektor opolskiego teatru obiecał spektakl z klasą i w dużym tempie, które w farsie jest niezbędne. Reżyser przyznał też, że farsa to gatunek niełatwy. "Nie ma w nim czasu na emocje i przeżywanie. Musi być dynamicznie, aktorzy muszą doskonale opanować tekst" - stwierdził Konina. "Mam nadzieję, że wkrótce przyjdzie taki moment, że i oni zaczną się śmiać. Póki co wykonują na próbach naprawdę ciężką pracę, by dać sztuce wrażenie lekkości" - tłumaczył.

"Mayday" to spektakl, którego głównym bohaterem jest londyński taksówkarz John. Na pozór zwykły, a jednak posiadacz dwóch żon, z których jedna o drugiej nic nie wie. Do czasu jednak. Życie Johna komplikuje się po wypadku, gdy skrywane przez niego tajemnice zaczynają wychodzić na jaw.

W opolskiej wersji sztuki w rolę taksówkarza wcieli się Leszek Malec. Jego dwie żony zagrają Grażyna Misiorowska i Arleta Los-Pławszewska. Poza tym w spektaklu zagrają: Andrzej Czernik, Michał Świtała, Bartosz Dziedzic, Łukasz Schmidt i Bogdan Zieliński. Premiera w niedzielę, 29 kwietnia.

Spektakl grany będzie potem codziennie od 1 do 4 maja. - To nasza propozycja na wielką majówkę. Pogoda zapowiada się piękna, ale może znajdą się chętni również, by spędzić fajny wieczór w teatrze - zachęcał w czwartek Konina.

(-)
PAP
27 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia