Premiera w Ósemkach

"Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" - Teatr Ósmego Dnia

Teatr Ósmego Dnia zaprasza 22 i 23 września o godz. 19 na spektakl "Do władzy wielkiej i sprawiedliwej", którego scenariusz oparto na donosach z okresu wojny oraz na współczesnych anonimach, nadsyłanych do Urzędu Skarbowego.

"Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" to eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów, a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo i usiłowała je rzetelnie skomentować, zrozumieć i prześwietlić skłonność społeczeństwa do delatorstwa.

Wykorzystaliśmy zatem donosy z okresu wojny oraz współczesne anonimy nadsyłane do Urzędu Skarbowego. Za ich pomocą chcemy pokazać, jak w obu wypadkach, mimo upływu lat i radykalnie odmiennych okoliczności, źródłem jest przerażająca właściwość natury ludzkiej - zawiść, a skłonność ludzi do dobrowolnego angażowania się jako agent czy szpicel, do darmowej pracy donosiciela jest ponadczasowa.

Teksty, które wykorzystujemy niejednokrotnie wydają się zabawne, ale my opowiadamy też o tym, jak pozornie błaha i niegodna notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem.

Wykorzystano fragmenty książki Barbary Engelking pt. "Szanowny Panie Gistapo", materiały udostępnione przez Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu oraz fragmenty artykułów publikowanych w prasie codziennej.

Po spektaklu 22 września odbędzie się otwarte spotkanie z nauczycielami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

***

Scenariusz: zespół Teatru Ósmego Dnia

Współpraca: Paulina Skorupska

Oprawa plastyczna: Jacek Chmaj

Czytają: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki

Premiera: 24 listopada 2012 r.

Rezerwacje biletów: 61 855 20 86, teatr@osmego.art.pl

(-)
Materiał Teatru
22 września 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia