Premiera w Pleciudze

"Przygody Koziołka Matołka" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Trwają próby do nowego przedstawienia. Premiera „Przygód Koziołka Matołka” w piątek 30 maja.

Koziołek Matołek to jedna z najsympatyczniejszych i najzabawniejszych postaci polskiej literatury dla dzieci. Któż nie pamięta uroczego białego koziołka w czerwonych spodenkach, wędrującego po świecie? Któż nie miał choć raz ochoty przyłączyć się do Matołka i wspólnie z nim poszukać Pacanowa, w którym kozy kują? Któż nie martwił się i nie śmiał do rozpuku, gdy dzielny, choć nieco niezdarny bohater stawiał czoła kolejnym przeciwnościom losu?

Piosenkę finałową do prezentowanego w „Pleciudze" spektaklu Koziołek Matołek ułożyła Malina Prześluga, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie, wybitna współczesna autorka sztuk dla dzieci, obecnie dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu.

Już za kilka dni premiera teledysku do piosenki napisanej przez Malinę Prześlugę, skomponowanej przez Piotra Klimka – usłyszymy w niej Bartłomieja Orłowskiego z zespołu „Chorzy" oraz Mateusza Czarnowskiego z zespołu „Bubliczki".

Gdyby Koziołek Matołek miał takich sponsorów i protektorów jak Harry Potter, to by z nim zwyciężył! I wcale nie przemawia przeze mnie lokalny patriotyzm. W Koziołku jest mniej cudów, ale za to więcej wdzięku.
Poeta ze Złotym Berłem. Rozmowa Jacka Cieślaka z Tadeuszem Różewiczem, „Rzeczpospolita", http://www.rp.pl/artykul/1104665.html?print=tak&p=0, 29.04.2014.

Koziołek Matołek stał się częścią naszego dzieciństwa, ikoną kultury popularnej, dziedzictwem narodowym. Gdyby w Polsce powstał narodowy gabinet figur woskowych – koza w czerwonych spodniach i żółtych rękawiczkach musiałaby stanąć obok Marszałka i Wałęsy.
Joanna Olech, Patos i zwykłe dobro, „Tygodnik Powszechny", http://www2.tygodnik.com.pl/tp/2821/kultura01.php, 29.04.2014.

 

(-)
Material Teatru
20 maja 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki