Premiera w Powszechnym

"Lilla Weneda" - reż. Michał Zadara - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Teatr Powszechny zaprasza 29 sierpnia na premierę "Lilii Wenedy" w reżyserii Michała Zadary.

Sztuka osadzona w brutalnej, bajkowej prehistorii Polski przedchrześcijańskiej, podczas wojny dwóch mitycznych polskich plemion: Wenedów i Lechitów. Michał Zadara osadza ten dramat w realiach XX-wiecznej historii, używając dramatu Słowackiego jako klucza do naszego obecnego, XXI-wiecznego stanu umysłu, ciągle obciążonego wydarzeniami z przeszłości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Premiera: 29 sierpnia 2015, Scena Duża Kolejne spektakle: 30 sierpnia, 2-6, 22-24 września 2015 Koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i CENTRALA

***

Wydarzenia okołopremierowe

30 sierpnia, 12.00

Śniadanie z twórcami spektaklu "Lilla Weneda"

Włoską tradycję długiego śniadaniowania przenosimy na warszawską Pragę i sprawdzamy, jak ta formuła sprawdzi się niedzielną porą. Bufet teatralny serwuje zwyczajowy wikt, my intelektualny prowiant w postaci otwartej rozmowy z artystami kilka dni po premierze. Najbliższe spotkanie odbędzie się z twórcami spektaklu Lilla Weneda w reż. Michała Zadary.

Spotkanie otwarte. Foyer Teatru.

10 września, godz. 19.00

Debata: "Słowacki - co mówi do nas?"

Razem z zaproszonymi gośćmi, literaturoznawcami, historykami, filozofami zastanowimy się nad czytaniem Słowackiego dzisiaj, szczególną uwagę zwracając na rolę teatru w takim przedsięwzięciu, a także na widoczny w dziele poety splot przenikliwych obserwacji społecznych z tendencją mitotwórczą. Podstawą rozmowy stanie się więc pytanie o Polaków i pytanie o ich mity - tak w lustrze Słowackiego, jak i w lustrach zaproszonych panelistów. Udział w debacie potwierdzili: prof. Michał Kuziak (UW), dr Monika Rudaś-Grodzka (IBL PAN), prof. Przemysław Czapliński (UAM), prof. Agata Bielik-Robson (PAN), Michał Zadara. Prowadzenie: Paweł Goźliński. Spotkanie otwarte. Foyer Teatru.

(-)
Materiał Teatru
26 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia