Premiera w Poznaniu

4.48 PSYCHOSIS - reż. Paweł Demirski - Teatr Polski w Poznaniu

3 czerwca 2021 o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się - wyczekiwana i przełożona pandemicznie z kwietnia - premiera "4.48 PSYCHOSIS" Sarah Kane.

Jest to debiut reżyserski Pawła Demirskiego, który tak pisze o spektaklu:

„W 2021 roku po kilkunastu miesiącach epidemii COVID-19 można by napisać o sztuce Sarah Kane, w kontekście covidowych depresji, załamań nerwowych i lęku przed śmiercią. Hej – dramatopisarka w depresji pisze swój trzydziestosześciostronicowy list pożegnalny – chodźcie zobaczyć, jak jej tekst rezonuje z pogrążonym w depresji światem i planetą, duszącą się w kryzysie klimatycznym. Gładko, ale za to marketingowo chwytliwie.

Polscy komentatorzy życia teatralnego – na przełomie wieków nie bardzo ciekawili się ostatnim tekstem Kane. „To, że ktoś ma depresję, nie znaczy, że jest dramatopisarką", „Strumień świadomości zapisany w formie zapisków wrażliwej nastolatki" i tak dalej, i tak dalej. Spakowano Kane do worka „brutalistów"* i z ignoranckim zadęciem zabrano się za poszukiwanie nowych zjawisk teatralnych, które można skrytykować i na które można się dąsać. 4.48 PSYCHOSIS była wystawiona w polskich instytucjonalnych teatrach raz. Jeden raz.

Sztuka Kane jest dziełem wybitnym, skonstruowanym według żelaznej logiki. Można 4.48 przeczytać jako fabularną historię pobytu w szpitalu psychiatrycznym, można ten trop fabularny pominąć i czytać tę sztukę jako serię obrazów, w której postać mówiąca tekstem Kane stara skomunikować siebie samą ze światem.

Wybitny brytyjski dramatopisarz Edward Bond pisał: „[4.48] zmienia się z listu pożegnalnego o śmierci, stracie i zmarnowaniu w swego rodzaju traktat o świadomym życiu, który okazuje się jeszcze bardziej przykry".

Dla mnie tekst Kane jest przede wszystkim o potrzebie bycia radykalnie sobą. O problemie komunikacyjnym, przed jakim stają osoby, które chcą wyjść poza konwenans konwersacji, schematów myślowych, uprzedzeń odbiorców. O indywidualności. O gorzkim smaku porażki. O silnej kobiecie. O radykalnej afirmacji życia. O tęsknocie za światem, który nas rozumie.

*Jak słusznie zauważył kiedyś Mark Ravenhill 'brutalizm' to zasadniczo styl architektoniczny, a nie słowo opisujące najistotniejsze zjawisko brytyjskiej dramaturgii końca lat dziewięćdziesiątych."

Paweł Demirski
___

4.48 PSYCHOSIS - Sarah Kane - reż. Paweł Demirski
PREMIERA nr 4201
3 czerwca 2021 godz. 19.00

Duża Scena

Kolejne spektakle:

4 czerwca, godz. 19.00

5 czerwca, godz. 18.00, 20.30

6 czerwca, godz. 18.00

7 czerwca, godz. 19.00

W sprawie rezerwacji wejściówek dla mediów (na wszystkie spektakle w wymienionych wyżej terminach) proszę o kontakt najpóźniej do 24 maja 2021 r.
Liczba miejsc – ze względu na przepisy pandemiczne - jest ograniczona.

Katarzyna Kamińska
Materiał Teatru
12 maja 2021

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia