Premiera w Rampie

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Michał Konarski - Teatr Rampa w Warszawie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Rampa na Targówku zaprasza 27 marca o godz. 19.00 na na premierę "Mistrza i Małgorzaty".

Nowa adaptacja dzieła Bułhakowa autorstwa i w reżyserii Michała Konarskiego. Będzie to opowieść o odwiecznym pojedynku Dobra ze Złem, o wielkiej bitwie między szatanem i Małgorzatą o duszę i ciało jej ukochanego Mistrza, która odbywa się w centrum Moskwy połowy lat 30-tych XX wieku. Trzęsące światem moskiewskiej kultury, butne i pewne siebie towarzystwo bywalców artystycznej restauracji Gribojedow, zetrze się w śmiertelnym boju ze świtą Wolanda, odwiecznymi rosyjskimi demonami, które bezwzględnie wykorzystają każdą ludzką słabość i ułomność, by zwyciężyć i wykreować świat pełen absurdu, paranoi i zniewolenia.

Między tymi zbrojnymi hufcami zobaczymy parę zakochanych zwykłych ludzi - Małgorzatę i Mistrza, którzy tylko pragną odrobiny miłości i małego ciepłego szczęścia. Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić?

Czy bywalcy Gribojedowa będą potrafili się oprzeć deszczowi banknotów "z nieba"? Czy w świecie ukształtowanym przez moralność narzuconą przez system negujący istnienie jakiejkolwiek metafizycznej "siły wyższej" człowiek ma szansę przeciwstawić się złu? Czy słowa Berlioza, że "o wszystkim decyduje człowiek" to trafna odpowiedź na pytanie Wolanda: "Skoro nie ma Boga, kto kieruje życiem człowieka?" Czy w Moskwie, w której Stalin rozkazał w 1931 roku wysadzić największy rosyjski Sobór Zbawiciela, owemu "człowiekowi" może się jeszcze wydawać, że o czymkolwiek decyduje? Co sprawia, że Małgorzata, jako jedyna ma odwagę przeciwstawić się szatanowi i jakim cudem wygrywa ten pojedynek na śmierć i życie?

Czy Bułhakowowski Jeszua Ha-Nocri i Piłat mają cokolwiek wspólnego z Ewangelią, czy to tylko mroczna wizja, którą Woland przedstawia Iwanowi Bezdomnemu i Miszy Berliozowi na Patriarszych Prudach?

W akcję komediodramatu wplatają się utwory Izaaka Dunajewskiego z radzieckich filmów propagandowych z tamtych lat: Wołga, Wołga i Świat się śmieje.

(-)
Materiały Teatru
22 marca 2012
Portrety
Michał Konarski

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia