Premiera w rocznicę

"Zrozumieć H." - reż. Paweł Palcat - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Spektakl według pomysłu, scenariusza i w reżyserii aktora Pawła Palcata inspirowany życiem Henryki Krzywonos wchodzi na scenę Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Premiera z udziałem bohaterki przedstawienia we wtorek 13 grudnia w 30. rocznicę stanu wojennego

Inspiracją do stworzenia spektaklu o Heni tramwajarce, przez lata nieco zapomnianej bohaterce gdańskiego Sierpnia 1980, było jej nieoczekiwane, spontaniczne, a przy tym niezwykle ostre i emocjonalne wystąpienie na ubiegłorocznym rocznicowym zjeździe Solidarności w Gdyni. Scenariusz sięga jednak głęboko w historię życia Henryki Krzywonos. Także po mniej znane fragmenty biografii kobiety, która przez 15 lat prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, wychowując wraz z mężem dwanaścioro dzieci.

- Nie polityka nas interesuje, nie doraźny polityczny i publicystyczny spór wokół tej postaci, a niezwykłość biografii tej kobiety. Spektakl robimy w gronie trzydziestolatków, a zatem ludzi, których wielka historia ubiegłowiecznego przełomu bezpośrednio nie dotyczy. Kiedy w 1980 roku powstawała "Solidarność", my dopiero przychodziliśmy na świat. Tak zwana "najnowsza historia Polski" tworzyła się obok nas. Nie mogliśmy być tego świadomi. A jednak obecny dyskurs publiczny jest tak bardzo nią nacechowany, że skłonił nas do rewizji tamtych czasów. Patrzymy na nie przez pryzmat naszego pokolenia - chłodno i bez emocji. Bo emocje są w historii nieobecne. One są w ludziach - mówi pomysłodawca, autor scenariusza i reżyser przedstawienia Paweł Palcat.

Spektakl w całości tworzony jest i zostanie zagrany przez najmłodszą część legnickiego zespołu aktorskiego. Swoją prapremierę miał 23 marca br. w Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu uczestnicząc w konkursie OFF tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Przed legnicką premierą został jednak dopracowany, a w scenariuszu znalazły się nowe wątki sięgające do biografii także innych kobiet "Solidarności". W spektaklu wykorzystaną zostaną m.in. dokumentalne projekcje wideo.

- Nasze intencje oddaje tytuł. Chcemy zrozumieć wybory życiowe jakich dokonała ta kobieta. Skąd brała się w niej siła, odwaga, charakter i determinacja w kluczowych momentach życia, by rzucić na szalę wszystko, by powiedzieć stop i przeciwstawić się złu, jakiekolwiek by ono było. Jest w niej coś niezwykle pięknego. Gdy inni konsumowali owoce solidarnościowego zwycięstwa, wybrała inną, trudniejszą drogę dla swojego życia, usuwając się w cień tak głęboki, że wielu o niej zapomniało - dodaje i wyjaśnia Paweł Palcat.

Bezpośrednio po premierze w teatralnej Caffe Modjeska, około godz. 19.30, odbędzie się spotkanie pt. "Jaka była Solidarność"?, w którym uczestniczyć będzie Henryka Krzywonos-Strycharska oraz jej goście. Wśród zaproszonych do tej publicznej rozmowy są Władysław Frasyniuk i Józef Pinior.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
8 grudnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia