Premiera w słupskiej Tęczy

"Daszeńka, czyli żywot szczeniaka" - reż. Michał Tramer - Teatr Lalek Tęcza w Słupsku

16 kwietnia „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka” na podstawie prozy Karela Čapka, w reżyserii Michała Tramera.

„Gdy się urodziło, było to takie, białe nic... Można je było w garści ukryć... Ale, ponieważ miało to parę czarnych uszek, a z tyłu ogonek, uznałyśmy, że to psinka. A ponieważ chciałyśmy mieć małą, psią dziewczynkę, dałyśmy jej na imię Daszeńka..."

Spektakl powstał przy współpracy z Kłodzkim Centrum Kultury i Rekreacji.

Podczas premiery sporo niespodzianek. Można będzie wesprzeć słupskie Schronisko dla zwierząt, spotkać się z podopiecznymi tej placówki, przyjrzeć psim pięknościom, a może i adoptować któregoś czworonoga.
Wspieramy karmą dla psów lub kotów (zabierzcie ze sobą do Teatru) lub datkiem gotówkowym – (będzie skarbonka).

O spektaklu:
Spektakl „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka" podchodzi do prozy Čapka z należytym szacunkiem. Przeróbki tekstu czy skróty zastosowano na tyle, na ile było to konieczne, by przedstawienie dla dzieci miało należyte tempo i dramaturgię. Mamy więc doskonały i zabawny tekst literacki, a całe zaplecze środków scenicznych, jak lalki muzyka, kostium i scenografia, i w końcu gra aktorów, podkreślają jego niezwykła wartość.
Jak prawie każdy spektakl dla dzieci, „Daszeńka" nie tylko bawi, ale także uczy. Dowiemy się czym jest instynkt, co jest potrzebne szczeniakowi (i nie tylko) aby zdrowo rósł oraz przekonamy się jak odpowiedzialnym zajęciem jest opieka nad pieskiem. Jest to spektakl dla widzów w wieku od lat pięciu do stu... Zwłaszcza dla tych, którzy kochają psy.

O autorze:
Karel Čapek (1890-1938) to wybitny czeski pisarz okresu międzywojennego. Dramaturg, prozaik, eseista i dziennikarz. Znany na całym świecie jako autor słowa „robot", które po raz pierwszy pojawiło się w jego dramacie R.U.R.
W roku 1933 Karel Čapek „dla dzieci napisał, zilustrował, sfotografował i na własnej skórze doświadczył" opowiadanie Daszeńka, czyli żywot szczeniaka. Jest to pełne ciepłego humoru opowiadanie o perypetiach dorastającego szczeniaka. Czy tylko szczeniaka? No właśnie... przecież ciepło, czułość, miłość macierzyńska potrzebne są wszystkim.

(-)
Materiał Teatru
14 kwietnia 2016

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia