Premiera w strefie BE

"Jasieński " - reż. Ewa Wyskoczyl - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

"Jasieński" to tytuł nowego projektu w Starym Teatrze, a konkretnie w Muzeum Starego, gdzie Ewa Wyskoczył wyreżyserowała monodram, czyli "Rzecz o Brunonie Jasieńskim - genialnym chłopcu, który zszedł na manowce". W roli tytułowej zobaczymy Michała Majnicza.

Jego poezokoncerty były przerywane przez policję, teksty cenzurowane za bluznierstwo, pornografię i nihilizm. W pierwszych latach Drugiej Rzeczpospolitej Bruno Jasieński dał się poznać jako obrazoburczy futurysta, potem-komunista polski i francuski, a wreszcie - bolszewicki pisarz rozstrzelany w Związku Radzieckim w okresie Wielkiej Czystki.

Spektakl nie jest dokumentem czy ilustracją biograficznych zawiłości, lecz współcześnie "przepisanym" portretem poetyckiego nowatora i "chuligana", jego młodzieńczego, drapieżnego buntu, zobrazowaniem tragicznego uwikłania w ideologie . W scenariuszu wykorzystano wiersze i teksty Brunona Jasieńskiego oraz fragmenty książek m.in. "Kawior i popiół" Marci Shore i "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego.

Piątek, 21 lutego, godz. 19.30, Stary Teatr Strefa BE

 

(JOC)
Dziennik Polski
21 lutego 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...