Premiera w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp

"Nieobecni" - reż. Dariusz Lewandowski - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

8 marca 2014 r. o godz. 19.00 w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbędzie się premiera spektaklu opartego na tekstach Jonasza Kofty „Nieobecni” w reżyserii Dariusza Lewandowskiego.

"Nieobecni" to kolejny autorski spektakl w dorobku reżysera i choreografa Dariusza Lewandowskiego.
Widowisko muzyczne oparte na piosenkach najlepszego „przewodnika po meandrach ludzkich spraw", Jonasza Kofty.

Poetyckie teksty Kofty, pełne wieloznacznych obrazów człowieczej egzystencji, stają się w „Nieobecnych" rzeczywistymi historiami mieszkańców pewnej magicznej kamienicy. Połączone ze sobą tworzą opowiadanie o codzienności podzielonej ścianami mieszkań, o ludziach wiodących życie, ale w tym życiu jakby nieobecnych, o niemożności wyrwania się z przypisanej roli i o dojmującej samotności, podszytej strachem przed czyjąś bliskością.

W spektaklu obok najbardziej zapamiętanych fraz poezji Jonasza Kofty, usłyszymy też utwory mniej znane, wszystkie w nowych zaskakujących aranżacjach. Niecodzienna będzie też forma spektaklu. Opowiadana historia z pogranicza realnego życia i bajki, zilustrowana niczym na kartach barwnego komiksu, powtórzy się podczas spektaklu kilkukrotnie za każdym razem odsłaniając nowy wątek, zaskakując przewrotnością i nieoczekiwanymi rozwiązaniami.
Liryka Kofty znajdzie swe odzwierciedlenie w poetyckiej wizji przedstawienia, w barwnym, wielowymiarowym przekazie myśli i emocji. Przekazie nie zawsze i niekoniecznie ujętym wyłącznie w słowa.

(-)
Materiał Teatru
1 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia