Premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu

"Złoto i liście" - reż. Wojciech Graniczewski - Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Po przygodach sympatycznego właściciela sklepu z piernikami Maurycego i jego wesołej gromadki, Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje kolejną premierę dla całej rodziny- baśń muzyczno-teatralną Złoto i liście w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl będzie można oglądać na toruńskiej scenie już od 1 czerwca.

Scenariusz Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Andrzeja Zaryckiego (uznanego twórcy piosenek m.in. dla Ewy Demarczyk), to baśń teatralno-muzyczna dla dzieci i młodzieży w wieku 6 do 15 lat. Opowiada historię studenta Janka, któremu przyszło stanąć oko w oko nie tylko z czarną magią, ale także z problemami całkiem realnymi, takimi jak chciwość, brak lojalności i wszechogarniająca chęć posiadania. Spokojne życie bohatera odmienia spotkanie z podstępną wiedźmą, która zleca mu odnalezienie czarodziejskiej fujarki. W trakcie swej wędrówki Janek poznaje niezwykłych ludzi i stwory chętnych do pomocy, a także uroczą królewnę. W pewnym momencie wiedźma upomina się o swój wyjątkowo cenny, zaczarowany przedmiot...

Naszym celem jest pokazanie, że spektakl zakorzeniony w konwencji tradycyjnej baśni może mieć współczesne przesłanie - mówi reżyser Wojciech Graniczewski. – Dzięki temu nie tylko mamy nadzieję, że będzie on atrakcyjną ofertą dla młodego widza, ale także pomoże dorosłym odnaleźć w sobie dziecko - dodaje

Kilka lat temu Złoto i liście miało swoją premierę w Operze Krakowskiej. W Toruniu widzowie zobaczą wersję bardziej kameralną, dostosowaną do niewielkiej sceny w Pałacu Dąmbskich. Mimo ograniczonych możliwości scenicznych spektakl zadziwia zaskakującymi rozwiązaniami scenograficznymi i choreograficznymi.

Żeby choreografia była atrakcyjna, staraliśmy się wpleść do niej elementy akrobatyki, których wykonanie na tak małej scenie nie należy do najłatwiejszych zadań – zaznacza Michał Cyran, odpowiedzialny za ruch sceniczny. Widzom Teatru Muzycznego jest znany z bożonarodzeniowej opowieści Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy. To czy nam się udało ocenią widzowie. Według mnie wyszło nieźle – dodaje.

W spektaklu grają aktorzy, którzy pojawiali się we wcześniejszych produkcjach Teatru: Kornelia Raniszewska, Dominka Sell, Katarzyna Witkowska, Michał Cyran, Damian Droszcz i Radosław Smużny. W obsadzie znaleźli się także artyści, dla których „Złoto i liście" to debiut w Teatrze Muzycznym: Anna Kędroń, Aleksandra Lis, Jeremiasz Gzyl oraz Bartosz Sołtysiak.

Premiera spektaklu odbędzie się 1 czerwca o g. 18:00 w siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu, otwarta próba dla mediów 30 maja o g. 19:00. 31 maja i 1 czerwca na pokazy przedpremierowe do Teatru Muzycznego zaproszone zostały dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych z województwa kujawsko-pomorskiego, zaś 5 czerwca podopieczni toruńskiego MOPRu. 4 czerwca aktorzy odwiedzą małych pacjentów Hospicjum Nadzieja.

(-)
Materiał Teatru
30 maja 2015

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...