Premiera w Teatrze Norwida

"Miedzianka" - reż. Łukasz Fijał - Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze

"Miedzianka" to spektakl dyplomowy Łukasza Fijała, studenta czwartego roku Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, absolwenta historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie reżyserował "Brzydala" wg sztuki Mariusa von Mayenburga (2009).

Autorem adaptacji tekstu i dramaturgiem jest Tomasz Cymerman, aktualnie student reżyserii teatralnej na krakowskiej PWST, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2006). Występował w teatrach: STU w Krakowie (2006), Współczesnym w Szczecinie (2006), Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (2006-2011), IMKA w Warszawie (2011) i Narodowym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2011). Napisany przez niego dramat "Gospel" wystawiony był na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2009). Kilka tygodni temu Tomasz Cymerman został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za realizację "Braci Karamazow" wg powieści Fiodora Dostojewskiego, pod kierunkiem profesora Jacka Orłowskiego, która była prezentowana podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Scenariusz "Miedzianki" został zrealizowany na zamówienie Teatru im. Norwida. Są to dzieje małego miasteczka z kopalnią uranu, na terenie którego działa NKWD. Filip Springer w swojej książce starał się pokazać obraz Miedzianki od XIII wieku, natomiast inscenizacja dotyczy historii z życia jej mieszkańców w latach 1880-1975.

Scenografię przygotował Marek Brodowski.

Robert Mania gra uniwersalną postać reportera Adama, który mierzy się z problemami związanymi nie tylko z Miedzianką, ale i Dolnym Śląskiem. Mieszka w Jeleniej Górze i próbuje odnaleźć swoją historię. Chce poznać dzieje Miedzianki i niemal w sposób detektywistyczny odkrywa prawdę i odpowiedź na pytanie, dlaczego musiała zniknąć.

Na scenie zobaczyć będzie można: Agatę Grobel (gościnnie), Elżbietę Kosecką, Małgorzatę Osiej-Gadzinę, Roberta Dudzika, Kazimierza Krzaczkowskiego i wspomnianego Roberta Manię. Aktorzy przygotowując się do swoich ról oglądali reportaże z nagranymi opowieściami byłych mieszkańców Miedzianki i osobiście odwiedzili przestrzeń, w której osadzona jest adaptacja.

 

Elster
Jelonka
19 grudnia 2013

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...