Premiera w Teatrze PWST

„Teraz wszystkie dusze razem...” - reż. Paweł Passini - Teatr PWST w Krakowie

Postacie przeniesione z obrazów Zdzisława Beksińskiego, formy sceniczne Tadeusza Kantora, ekspresja znana z płócien Andrzeja Wróblewskiego, a u źródła – dramaty Eurypidesa i Adama Mickiewicza.

Całość łączy się w „Teraz wszystkie dusze razem..." – wyreżyserowany przez Pawła Passiniego spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST Filii we Wrocławiu. 29 i 30 września zapraszamy na pokazy premierowe.

Twórcy spektaklu zadali sobie osobiste pytanie: gdybyśmy dziś odprawili „dziady", jakie widma mogłyby się nam ukazać? W odpowiedzi pojawiły się ofiary wojny, tej ostatniej w Syrii, ale i tych wcześniejszych, równie bestialskich i bezsensownych. W ekspresji ruchu, w post-apokaliptycznej estetyce, w ofierze, jaką na scenie aktorzy składają z ciał: tu odnaleźć się mogą zagubione dusze. W „Teraz wszystkie dusze razem..." postawione zostaje też istotne pytanie: czy jeszcze potrafimy uczestniczyć w obrzędzie, czy jesteśmy już tylko grupą zamaskowanych obserwatorów? Czy gotowi jesteśmy usłyszeć głosy naszych zmarłych?

Paweł Passini o spektaklu

„Teraz wszystkie dusze razem,
Wszystkie i każdą z osobna,
Ostatnim wołam rozkazem!
Dla was ta biesiada drobna..."

Głosem Guślarza z II części „Dziadów" przywołujemy zbłąkane dusze, którym użyczamy rozwibrowanych ciał i głosów. Poprzez wąskie otwory w maskach wypatrujemy sylwetek zbliżających się postaci antycznej tragedii. Dwa bijące źródła teatru w rwącym strumieniu XXI-wiecznej świadomości, która chce widzieć, wiedzieć i odczuwać – wciąż więcej i więcej. Naszą pustą kaplicą jest scena, i oto nadchodzą: Dionizos, Penteusz, Agamemnon, Klitajmestra, Ifigenia, Elektra, Orestes, Pylades, Medea, Herakles i Hekabe. Naprzeciw nich milczące kukły wyczekują pierwszego tknienia Animatora – „Naduszyciela". W geście aktora i lalki, w pustym spojrzeniu masek, w paroksyzmach ciał – takie nasze gusła, jakie nasze widma. Zaklinamy! Zapraszamy!

Spektakl powstał we współpracy z Narodowym Forum Muzyki.

Pokazy premierowe: 29 i 30 września 2017
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59

(-)
Materiał Teatru
16 września 2017
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...