Premiera w Teatrze Wielkim

"Słowik" - reż. Alexander Petrov - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się premiera "Słowika", niezwykłej opery Igora Strawińskiego, napisanej według baśni Hansa Christiana Andersena. Jej prapremiera odbyta się w 1914 r. w Paryżu, obecna zaś inscenizacja przeniesiona została z Teatru Maryjskiego w Petersburgu, gdzie miała premierę w 1995 r.

Polscy soliści i artyści chóru pięknie wykonują tę operową baśń, która na początku XX w. była dziełem muzycznie prekursorskim. Warszawskie przedstawienie, w ślad za petersburskim, zostało zrealizowane w stylu tradycyjnej opery chińskiej, w której zasadniczą rolę odgrywają choreografia scen zbiorowych i wspaniale stylizowane kostiumy.

Poetycka i symboliczna akcja rozgrywa się w dawnych czasach na dworze chińskiego cesarza. Monarcha każe dworzanom przyprowadzić pięknie śpiewającego nad wodą słowika, o którym wiele słyszał. Podczas dworskiej ceremonii kojący śpiew słowika wzrusza cesarza, lecz słowik nie chce żadnej nagrody i odchodzi. Śpiewu ptaka nie może zastąpić występ mechanicznego ptaka, podarowanego przez cesarza Japonii. Domyślamy się, że słowik wróci na dwór i uratuje życie choremu cesarzowi.

Strawiński zachował ludowy, egzystencjalny, symboliczny i optymistyczny wymiar baśni Andersena z morałem. Przed warszawskim spektaklem Wojciech Malajkat czyta baśń Andersena, co pomoże dzieciom zrozumieć to piękne i niełatwe w odbiorze przedstawienie.

Mirosław Winiarczyk
idziemy nr 23
1 czerwca 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia