Premiera w Teatrze Wielkim

"Kupiec Wenecki" - reż. Keith Warner - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

24 października 2014 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się polska premiera opery Andrzeja Czajkowskiego "Kupiec wenecki".

Jedyne dzieło operowe tego kompozytora powstawało niemal trzydzieści lat. Kolejne trzydzieści czekało na wystawienie. W lipcu 2013 światło dzienne ujrzała inscenizacja dzieła na festiwalu w Bregencji, a już w kwietniu 2014 wyróżniono ją prestiżową International Opera Award w kategorii Światowa Premiera. Warszawską premierę wyreżyseruje Keith Warner, a orkiestrę poprowadzi Lionel Friend - obaj znani z zeszłorocznej inscenizacji "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego.

Andrzej Czajkowski to kompozytor dopiero odkrywany w Polsce. Promocję jego twórczości zawdzięczamy m.in. cieszącym się zainteresowaniem czytelników publikacjom: korespondencji z przyjaciółką z czasów warszawskich, Anitą Haliną Janowską, pt. "Mój diabeł stróż" oraz opowiadaniu Hanny Krall pt. "Hamlet". Limitowane wydanie opowiadania przygotowano specjalnie na premierę "Kupca weneckiego".

Do Teatru Wielkiego zapraszamy również 23 października 2014 o godz. 20:00 na koncert z cyklu Preludia Premierowe, na którym zabrzmią kompozycje fortepianowe i pieśni Andrzeja Czajkowskiego m.in. w wykonaniu światowej sławy mezzosopranistki, Urszuli Kryger.

"Po trzydziestu latach okazało się, że współczesny teatr operowy potrzebuje Czajkowskiego, z jego mocną, złożoną, neurotycznie skrajną muzyką". (Adam Suprynowicz, dwutygodnik.com)

(-)
Materiał Teatru
15 października 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia