Premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

"Kaspar", Wrocławski Teatr Współczesny

Najnowszą produkcję Teatru Współczesnego wyreżyserowała Barbara Wysocka - jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia i obiecująca reżyserka. Już w sobotę premiera "Kaspara" na podstawie dramatu Petera Handkego

"Chcę być jeźdźcem, jak mój ojciec" - to jedyne zdanie, jakie potrafił wypowiedzieć w 1828 roku Kaspar Hauser. Legendarny chłopiec nieznanego pochodzenia, który do 16. roku życia istniał przetrzymywany z dala od ludzi, właśnie w tym roku został znaleziony na ulicach Norymbergi. Zdziczały chłopiec był zdaniem opiekunów zdolny i posiadał dobrą pamięć, jednak rozwojem umysłowym nigdy nie dorównał swoim rówieśnikom. Umarł ugodzony nożem pięć lat po tym, jak objawił się światu (nie wyjaśniono, czy został zamordowany, czy też popełnił samobójstwo), jednak do dziś jest postacią rozbudzającą wyobraźnię poetów, pisarzy czy filmowców.

Austriacki dramaturg Peter Handke w 1967 roku, inspirując się losami chłopca, napisał daleką od realizmu sztukę "Kaspar". Mówi w niej o możliwościach wpływania na człowieka przy pomocy słów, a nawet, jak używając ich, można go wykreować.

Reżyserka sama opracowała muzykę i zaprojektowała scenografię. W obsadzie: Szymon Czacki, Tomasz Cymerman, Marta Malikowska-Szymkiewicz i gościnnie Maciek Prusak. Kostiumy zaprojektowała Julia Kornacka.

Premierze „Kaspara” towarzyszyć będzie spotkanie „Wokół premiery” (więcej o wydarzeniu )

Wybitny tłumacz Jacek St. Buras, który przełożył sztukę specjalnie na zamówienie Teatru Współczesnego, opowie o twórczości Petera Handkego i jego dramacie "Kaspar". Spotkanie poprowadzi Anna Błaszczak.

Premiera "Kaspara" w sobotę o godz. 19 na Scenie na Strychu Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle 15, 17, 18 i 19 marca o tej samej porze. Bilety kosztują 22 i 30 zł. Spotkanie "Wokół Kaspara" zacznie się w piątek o godz. 18 na Małej Scenie Teatru Współczesnego. Wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc pod nr. tel. (071) 358 89 20.

Katarzyna Kamińska
Gazeta Wyborcza Wrocław
14 marca 2009

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia