Premiera we Współczesnym

"Dziwny pasażer" - reż. Andrzej Ficowski - Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

12 września na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbędzie się premiera "Dziwnego pasażera" Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Andrzeja Ficowskiego, w ramach nowego cyklu repertuarowego "wtw://teatr_w ciemnościach".

Sztuka Tymoteusza Karpowicza "Dziwny pasażer" dzieje się w nocy we współczesnej Warszawie i opowiada o lękach - społecznych i indywidualnych - dwóch pokoleń Polaków.

Wiekowy Pasażer poszukuje cieni, których nie ma. Młody Szofer jest skazany na ich wysłuchanie. U Karpowicza w tej dziwnej podróży w okolicach świtu, kiedy, wedle Chińczyków jest najciemniej, wszystko jest schowane, utajone, z pogranicza bytu i niebytu. Jazda taksówką po wyciemnionym mieście staje się wiwisekcją i anatomią lęków rozpisanych na perfekcyjnie ułożoną psychodramę. Enigmatyczny Pasażer przerzuca swoje traumy na Szofera.

Sztuka jest metaforą społecznych uzależnień od pamięci, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, a na ogólnym planie - przeszłością. Dziwny pasażer pod płaszczykiem starych, wydawałoby się przebrzmiałych i niebyłych problemów, ukazuje widzowi mechanizm przerzucania, z pokolenia na pokolenie, traum, co w Polsce zbiera szczególnie bolesne społeczne żniwo.

Premiera "Dziwnego pasażera" Tymoteusza Karpowicza przygotowana jest w dziesiątą rocznicę śmierci autora, pięćdziesiąt jeden lat po prapremierze tego dramatu na naszej scenie w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Spektakl z 1964 roku miał swą telewizją wersję, jej pierwsza emisja miała miejsce 28 września 1966, zapis niestety nie zachował się.

UWAGA: W SPEKTAKLU UŻYWANE SĄ ŚWIATŁA STROBOSKOPOWE

(-)
Materiał Teatru
8 września 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia