Premiera widowiska baletowego

Opera Krakowska w Krakowie

29 i 30 maja 2015 zapraszamy na premierę wieczoru baletowego „Emocje”. Przedstawienie składa się kilku części, których autorami są znani polscy choreografowie: Violetta Suska, Katarzyna Aleksander–Kmieć i Jacek Tyski. Violetta Suska wielokrotnie pracowała z baletem Opery Krakowskiej, przygotowując m.in. premierę spektaklu „Mały Lord” S. Marwick’a oraz liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej „Grand Pas…!”. Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do „Barona cygańskiego” J. Straussa, „Ariadny na Naxos” R. Straussa i „Miłości do trzech pomarańczy” S. Prokofiewa. Jacek Tyski natomiast spotyka się z baletem Opery Krakowskiej po raz pierwszy.

Spektakl opowie językiem tańca o emocjach, uczuciach i relacjach międzyludzkich. W pierwszej części (chor. V. Suska) zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy..." z muzyką Johannesa Brahmsa (fragmenty „Koncertu na skrzypce D-dur", „Sonaty na skrzypce G-dur", „Serenady
no. 2" oraz "Intermezzo A-dur op. 118") zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część druga (chor. Jacek Tyski) pt. „Uwertura Żołnierza" do muzyki Piotra Czajkowskiego („Uwertura-fantazja Romeo i Julia"), to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzn o ukochaną.
W trzeciej pt. „...z niezapisanego dziennika..." do muzyki Krzysztofa Pendereckiego („III Kwartet Smyczkowy") zobaczymy zilustrowane tańcem intymne relacje i więzi międzyludzkie.

Wystąpią soliści Baletu Opery Krakowskiej: Agnieszka Chlebowska, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Robert Kędziński, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskievich, Dzmitry Prokharau oraz zespół. Scenografię i kostiumy spektaklu projektuje Anna Sekuła.

"Emocje" będą kolejną premierą, przygotowaną przez Balet Opery Krakowskiej. W ostatnich sezonach były to „Spojrzenia" w chor. Niny Diatchenko (2009), "Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia don Jose)" w chor. Ondreja Šotha (2012), „Kopciuszek" (2010) i „Orfeusz i Eurydyka" (2013) w chor. Giorgia Madii oraz „Dziadek do orzechów" (2013) w chor. Emila Wesołowskiego.

 

(-)
Materiał Opery
25 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia