Premierowe spektakle Tokarczuk i Holewińskiego w radiowej Jedynce

W ubiegły weekend Jedynka zaprezentowała dwie najnowsze produkcje Teatru Polskiego Radia.

W sobotę 19 grudnia odbyła się premiera słuchowiska „Wtedy dogoniła nas śmierć" Wacława Holewińskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej, a w niedzielę 20 grudnia można było usłyszeć „Skarb" Olgi Tokarczuk w reżyserii Julii Mark. W obsadzie spektakli m.in. Anna Seniuk, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Wiesław Komasa i Andrzej Mastalerz.

W słuchowisku Wacława Holewińskiego odbiorcy przenieśli się do wydarzeń z grudnia 1970 roku, widzianych oczami Ryszarda Lichockiego, emerytowanego chirurga oraz jego żony Grażyny Lichockiej, nauczycielki, która również jest na emeryturze. Ich losy splatają się z ofiarami demonstracji na Wybrzeżu. Na stół operacyjny lekarza trafia dwójka pacjentów: 45-letni Marian Zamroczyński, ZOMO-wiec, śmiertelnie pobity 15 grudnia pod Komendą Miejską milicji w Gdańsku przez uczestników demonstracji i najmłodsza ofiara Grudnia '70, 15-letni Zbigniew Gliniecki, który był uczniem Grażyny Lichockiej. Fikcyjne postaci opowiedzą historię buntu, strachu oraz przemocy, za użycie której ówczesna Służba Bezpieczeństwa do dziś nie doczekała się kary.


• Wacław Holewiński – „Wtedy dogoniła nas śmierć"; występują: Anna Seniuk, Wiesław Komasa, Katarzyna Dąbrowska, Dariusz Wnuk, Kamil Pruban, Zbigniew Konopka. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Anna Głogowska; realizacja dźwięku: Maciej Kubera. Premiera
w radiowej Jedynce w sobotę 19 grudnia o godz. 21.00.
***
„Skarb" Olgi Tokarczuk w reżyserii Julii Mark to opowieść, której bohaterowie są marzycielami. Krysia słyszy w uchu głos wyjątkowego mężczyzny, jej ojciec ciągle wierzy, że wreszcie odnajdzie poniemiecki skarb, który uczyni go bogaczem, zaś Andrzej Mos liczy, że emigracja pozwoli mu odzyskać wolność. – Najbardziej tragiczną i najbardziej wartą opisywania rzeczą w życiu ludzi jest banalny fakt, że nigdy się nie ma tego, co by się chciało; nie jest się tam, gdzie chciało się być; nie jest się tym kimś, kim by się pragnęło być – podkreśla Olga Tokarczuk, autorka spektaklu. Jego akcja rozgrywa się w Nowej Rudzie, gdzie spotykają się nowi przybysze, przesiedleńcy, ale też dawni mieszkańcy – wszyscy poszukują pozostawionych skarbów i wspominają świat, którego już nie ma.


• Olga Tokarczuk – „Skarb"; obsada: Magdalena Koleśnik, Lech Łotocki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Satała, Andrzej Mos, Marcin Przybylski, Andrzej Mastalerz, Edyta Januszewska. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Julia Mark; realizacja dźwięku: Andrzej Brzoska. Premiera w radiowej Jedynce w niedzielę 20 grudnia o godz. 21.00.

 

Anna Górka
Materiał Polskiego Radia
21 grudnia 2020

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia