Premierowo i z przymrużeniem oka

"Diabeł" - reż. Radosław Rychcik - Teatr Współczesny w Szczecinie

6 października o godz. 19 Teatr Współczesny zaprasza na prapremierę spektaklu "Diabeł" wg scenariusza i w reżyserii Radosława Rychcika.

Zagadka Laury Palmer powraca, a wraz z nią obrazy, które pamiętamy z klasyki horroru - "Egzorcysty", "Lśnienia" i kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Oryginalny scenariusz spektaklu Radosława Rychcika to prowadzona z przymrużeniem oka podróż do naszej wyobraźni, zasiedlonej przez hollywoodzkie opowieści, w której ważne miejsce zajmuje wyobrażenie diabła i zła.

***

Radosław Rychcik - reżyser teatralny. Urodził się 1 stycznia 1981 roku w Ciechanowie.

Skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zbierał doświadczenia, asystując Krystianowi Lupie przy inspirowanej twórczością Andy'ego Warhola "Factory 2" (2008, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). Debiutował w tym samym roku w Starym Teatrze "Formą przetrwalnikową" według internetowego dziennika Kasi Kosteckiej, lekarki szukającej zawodowego szczęścia w Anglii. "Forma..." była częścią przedstawienia "Blogi.pl", na które złożyły się także prace innych reżyserów: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i Szymona Kaczmarka.

Rychcika inspiruje myśl Rolanda Barthesa. Zaadaptował na scenę jego "Fragmenty dyskursu miłosnego" (2009, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie), a kluczem do przedstawienia "Versus. W gęstwinie miast" Bertolta Brechta (2008, Teatr Nowy w Krakowie) okazały się uwagi francuskiego filozofa na temat stylu walki - wolnoamerykanki.

Rychcik testuje różne konwencje: "Versus..." przypominał ringowy pokaz; w "Samotności pół bawełnianych" Bernarda-Marii Koltsa (2009, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) pojawiły się elementy znane z klubowych imprez i koncertów - na żywo grała formacja Natural Born Chillers; w adaptacji "Madame Bovary" Gustawa Flauberta (2010, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie) można było znaleźć formalne zabiegi odwołujące się do operowych inscenizacji Roberta Wilsona czy Petera Greenawaya.

(-)
Materiał Teatru
27 września 2013

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia