Premierowo u Modrzejewskiej

"Inny chłopiec" - reż: Paweł Palcat - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Powieść Willy\'ego Russella adaptowali na scenę Paweł Palcat i Krzysztof Kopka. Premiera zespołowo zrealizowanego spektaklu w sobotę 28 stycznia na dużej Scenie im. Ludwika Gadzickiego będzie pierwszą w trzyletnim legnickim cyklu "teatru opowieści".

Bohaterem sztuki jest młody chłopak Raymond (w tej roli Bogdan Grzeszczak), który pod presją otoczenia decyduje się opuścić rodzinną miejscowość, by z dala od domu i przyklejonej mu etykiety zboczeńca, rozpocząć pierwszą pracę i nowe życie. Z własnych doświadczeń, przeżyć i zamiarów zwierza się swojemu idolowi, wokaliście zespołu The Smiths, Morrisseyowi (Rafał Cieluch). To właśnie jemu opowie w jaki sposób stał się "innym chłopcem".

Życie bohatera, zamkniętego w sobie samotnika i pechowca, zmienia się nagle, gdy zostaje oskarżony o wywieranie podstępnego i zgubnego wpływu na "nieświadomych i niewinnych" szkolnych kolegów. Napiętnowany za "karygodne praktyki o charakterze seksualnym, obejmujące ekshibicjonizm, zbiorową masturbację i sadobestializm" zostaje wyklęty i odrzucony przez małomiasteczkową społeczność. Ciągły brak akceptacji i wieczna krytyka doprowadzają wrażliwego chłopca na skraj obłędu.

- Kilka lat temu przeczytałem tę powieść i od razu wiedziałem, że będę ja chciał zrealizować na scenie. To uniwersalna i pełna barwnych postaci opowieść o tym, jak wielki koszt ponosi wykluczona społecznie jednostka, której przychodzi żyć z nadanym jej piętnem. Także o tym, jak łatwo jest zniszczyć innego człowieka tylko dlatego, że jest nadwrażliwy i hiperemocjonalny - tak wybór tekstu objaśnia reżyser sztuki Paweł Palcat.

- Ta opowieść o chłopcu, który wpada w kłopoty, jest jak życie. Nie jest wyłącznie smutna, ale taka do płaczu i do śmiechu. Najciekawsze jest w niej to, że bohater o swoich bardzo poważnych problemach opowiada w zaskakująco jasnym tonie. Tą, wyjątkowo zespołową, realizacją inaugurujemy w naszym teatrze trzyletni cykl artystyczny, który nazwaliśmy "Teatrem Opowieści" - mówi dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

We wtorek 24 stycznia fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom. Można z nich wnioskować, że istotną rolę w spektaklu odgrywać będzie muzyka zespołu The Smiths oraz wykonywane do niej songi (głównie Morrisseya). Dopowiadać i komentować będą wydarzenia i sytuacje, w jakich znajdą się bohaterowie sztuki. Podobną rolę będą pełniły projekcje wideo i wykorzystane w nich komiksowe rysunki.

W spektaklu wystąpi cały zespół aktorski legnickiego Teatru im. H. Modrzejewskiej. Premiera na Scenie im. Ludwika Gadzickiego w sobotę 28 stycznia 2012 r. o godz. 19.00.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
26 stycznia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...