Premierowo w Rozrywce

"Dumrul Szalony" - reż. Yücel Erten - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Sztuka jest prezentowana w Chorzowie w ramach świętowanych w tym roku obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przygotował projekt pt. "Polsko-turecki dialog teatralny", który ma rozwinąć współpracę obu krajów w tej dziedzinie. "Dumrul Szalony" to jedna z inicjatyw tego projektu.

Historia Dumrula stanowi część "Księgi Dede Korkuta" - anonimowego eposu sprzed tysiąca lat, rozpowszechnionego wśród ludów turkijskich. Bohater tureckich legend ludowych, wędrowny bard Dede Korkut opisał w księdze dzieje średniowiecznego państwa Oguzów, ich życie codzienne, walki plemienne i tajne spiski. Ocalił również od zapomnienia postać Dumrula Szalonego - wiejskiego osiłka, który zbudował most nad suchym korytem i zarówno za przejście po moście, jak i ominięcie mostu pobierał myto.

Pewnego dnia na moście pojawił się Anioł Śmierci Azrail, który na rozkaz Boga zabrał duszę przechodzącego tamtędy młodzieńca. Kiedy Dumrul dowiedział się o tym, zaczął modlić się do Boga, aby wystąpił on przeciwko Azrailowi. Bogu nie spodobały się te modlitwy. Nakazał Azrailowi, aby dał Dumrulowi nauczkę. Ten podjął walkę z Aniołem Śmierci. Bój Dumrula z Azrailem o odbierane przez niego dusze stanowi główną część tej orientalnej opowieści. Rolę Dumrula zagra Marcin Tomaszewski.

- Mit o Dumrulu Szalonym jest w Turcji bardzo popularny. Budzi powszechne skojarzenia. Dziennikarze często odwołują się do postępowania Dumrula, by zaakcentować bezsens jakiejś decyzji czy irracjonalność przepisów - powiedział reżyser spektaklu Yucel Erten.

- Historia Dumrula, przeniesiona na scenę, jest przepełniona poezją, ale jest też śmieszna, wręcz ironiczna. Poza wszystkim jest też bardzo współczesna. Zależało mi na tym, by - w odróżnieniu od poprzednich tureckich wystawień i ekranizacji - zdjąć z legendy trochę powagi na korzyść ironii i żartu - dodał.

(-)
(PAP)
13 września 2014

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...