Premierowy spektakl w Akademii Teatralnej

"SON isolado" - reż. Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz - Akademia Teatralna w Warszawie

Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz - dwójka studentów białostockiej Filii Akademii Teatralnej - zrealizowała spektakl "SON isoldo". Będzie można go zobaczyć 21 i 22 września.


"SON isolado" to spektakl zrealizowany na podstawie dramatu Jolanty Janiczak "Joanna Szalona, Królowa". Historia opowiada o życiu hiszpańskiej monarchini, a zapożyczone od Coetzeego "SON isolado", w kontekście życia XVI-wiecznej królowej, nabiera tu nowego znaczenia. Kim była Joanna I Kastylijska? Zazdrosną żoną, ofiarą dominacji mężczyzn czy osobą chorą psychicznie?

- Nasza Joanna jest kobietą, która walczy o autentyczną relację. Jest w tym bezwzględna i bezkompromisowa. Role społeczne, które przyjmuje, stają się przeszkodą w jej dążeniach, klatką, z której trzeba się uwolnić - tak mówi Bernadeta o granej przez siebie bohaterce.

Karol Czarnowicz, wcielający się m.in. w postać Filipa Pięknego, dodaje: - Joanna Szalona jest postacią romantyczną. Artyści często sięgali do tej historii i czerpali z niej inspiracje. My szukaliśmy naszej własnej Joanny, a dramat Jolanty Janiczak zainspirował nas do przeniesienia opowieści na teatr ożywionej formy.

Za pomysł, adaptację i reżyserię spektaklu odpowiadają Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz. Scenografię przygotowała Bernadeta Burszta. Opieką artystyczną projekt objęła Marta Rau.

Pokazy premierowe zaplanowane są 21 i 22 września w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, obowiązują rezerwacje.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
20 września 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...