Premierowy spektakl w Akademii Teatralnej

"SON isolado" - reż. Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz - Akademia Teatralna w Warszawie

Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz - dwójka studentów białostockiej Filii Akademii Teatralnej - zrealizowała spektakl "SON isoldo". Będzie można go zobaczyć 21 i 22 września.


"SON isolado" to spektakl zrealizowany na podstawie dramatu Jolanty Janiczak "Joanna Szalona, Królowa". Historia opowiada o życiu hiszpańskiej monarchini, a zapożyczone od Coetzeego "SON isolado", w kontekście życia XVI-wiecznej królowej, nabiera tu nowego znaczenia. Kim była Joanna I Kastylijska? Zazdrosną żoną, ofiarą dominacji mężczyzn czy osobą chorą psychicznie?

- Nasza Joanna jest kobietą, która walczy o autentyczną relację. Jest w tym bezwzględna i bezkompromisowa. Role społeczne, które przyjmuje, stają się przeszkodą w jej dążeniach, klatką, z której trzeba się uwolnić - tak mówi Bernadeta o granej przez siebie bohaterce.

Karol Czarnowicz, wcielający się m.in. w postać Filipa Pięknego, dodaje: - Joanna Szalona jest postacią romantyczną. Artyści często sięgali do tej historii i czerpali z niej inspiracje. My szukaliśmy naszej własnej Joanny, a dramat Jolanty Janiczak zainspirował nas do przeniesienia opowieści na teatr ożywionej formy.

Za pomysł, adaptację i reżyserię spektaklu odpowiadają Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz. Scenografię przygotowała Bernadeta Burszta. Opieką artystyczną projekt objęła Marta Rau.

Pokazy premierowe zaplanowane są 21 i 22 września w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, obowiązują rezerwacje.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
20 września 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...