Premiery i re-premiery Teatru Muzycznego w Łodzi

„Złap mnie, jeśli potrafisz" - „Les Misérables" - „Skrzypek na dachu" - Teatr Muzyczny w Łodzi

Polska premiera hitu „Złap mnie, jeśli potrafisz" („Catch Me if You Can") w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, wznowienie „Les Misérables", a do tego wielki jubileusz i powrót „Skrzypka na dachu" – nadchodzący sezon w Teatrze Muzycznym w Łodzi zapowiada się świetnie tak dla fanów współczesnych musicali, jak i klasyki. A w planach mamy znacznie więcej – zapowiada dyrekcja teatru.

Zbliżająca się przerwa wakacyjna to będzie intensywny czasu dla artystów, twórców i pracowników Teatru Muzycznego w Łodzi. Szczególnie, że program na kolejny sezon będzie pękał w szwach od premier i wznowień kultowych spektakli.

– Mamy nadzieję, że zbliżający się sezon będzie dla nas spokojniejszy niż poprzednie i będziemy grać już dla pełnej publiczności, bez żadnych limitów – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi – tym bardziej, że przygotowaliśmy dla naszych widzów emocjonujące tytuły.

Polska prapremiera „Catch Me if You Can"
To był bez wątpienia kinowy przebój – „Złap mnie, jeśli potrafisz" z Leonardo DiCaprio i Tomem Hanksem, w reżyserii Stevena Spielberga podbił serca publiczności na całym świecie. Ta brawurowa i wartka opowieść znakomicie sprawdziła się też w teatralno-musicalowej odsłonie na Broadwayu, w Japonii, czy Australii. Teraz czas na polską publiczność.

Musical to oparta na faktach historia młodego fałszerza, który w latach 60. wyłudził z banków ponad 2,5 mln dolarów. Frank Abagnale Jr., pomimo młodego wieku, zwodził agentów FBI miesiącami, podając się za pilotów, lekarzy i profesorów – zapowiada Jakub Szydłowski, reżyser przedstawienia – Zanim jednak odbędzie się premiera, planujemy casting do głównych ról.

Na przełomie sierpnia i września zostaną ogłoszone przesłuchania. Zadaniem kandydatów będzie nagranie self-tape'ów i przesłanie ich do organizatora. Najlepsi zostaną zaproszeni na przesłuchania na żywo 26 i 27 września. Plakat do spektaklu także nie powstanie na zamówienie, lecz w drodze otwartego konkursu dla grafików.

Autorem libretta „Catch Me if You Can" jest Terrence McNally, a muzyki Marc Shaiman. Prapremiera polska tego światowego hitu została zaplanowana na marzec przyszłego roku.

„Preludia"
Po rozbudzonych wiosną apetytach, Teatr Muzyczny powraca do pomysłu wystawienia niezwykłego off-brodwayowskiego hitu – „Preludia". Spektakl w reżyserii Tadeusza Kabicza to polska adaptacja musicalu skomponowanego przez Dave'a Malloya. Na scenie fortepianowi towarzyszy oniryczna muzyka elektroniczna, która przenosi widza w najciemniejsze zakamarki psychiki artysty – Siergieja Rachmaninowa. Pianista cierpi na depresyjną paranoję, obezwładniającą apatię oraz silne stany lękowe. Najbliżsi Rachmaninowa, wysyłają artystę do ekscentrycznego psychoterapeuty słynącego z nowatorskich metod psycho-hipnozy. W ten sposób rozpoczyna się fascynująca podróż w głąb poturbowanego umysłu wielkiego pianisty.

W roli wielkiego pianisty zobaczyć będzie można Karinę Komenderę, która będzie grała na zmianę z Krzysztofem Brzezińskim. W roli Racha wystąpi Maciej Pawlak. Na scenie pojawią się także Katarzyna Walczak jako doktor Nikołaj Dahl, Joanna Gorzała w roli Natali Satiny, Paweł Erdman jako Fiodor Szalapin oraz Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w kilka postaci m.in. Czechowa, Tołstoja czy Cara Mikołaja II. Kierownikiem muzycznym jest Karina Komendera, za dekoracje odpowiadają reżyser Tadeusz Kabicz i Maciej Pawlak, kostiumy przygotowała Ewa Posmyk, a choreografią zajęła się Karolina Rejnus-Mroczek. Projekcie wideo zostały przygotowane przez Karolinę Jacewicz, a Artur Wytrykus odpowiada za światło. Sztuka zostanie zaprezentowana w przekładzie Małgorzaty Lipskiej.

Gdybym był bogaty... czyli „Skrzypek na dachu" 40 lat później
Musical „Skrzypek na dachu" to arcydzieło gatunku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które odtwarza atmosferę i koloryt małej żydowskiej wioski z początku XX wieku. Spektakl jest także obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego Mleczarza i dramat całej wioski.
Prapremiera polska tego musicalu odbyła się w Teatrze Muzycznym w Łodzi 5 maja 1983 roku. Reżyserem pierwszej polskiej inscenizacji była Maria Fołtyn. Po raz drugi sztukę tę wystawiono na przełomie tysiącleci. Spektakl w reżyserii Jana Szurmieja miał swoją premierę w roku 1999. Świętowanie jubileuszu planowane jest na maj 2023 roku. W roli Tewjego Mleczarza publiczność ponownie zobaczy Zbigniewa Maciasa.

Re-premiera „Nędzników"
„Les Misérables" – światowej sławy musical Claude'a-Michela Schönberga i Alaina Boublila – jest adaptacją „Nędzników", arcydzieła Wiktora Hugo. Premiera tego niezwykłego musicalu odbyła się w 2017 roku a bilety na spektakle wyprzedawały się z wielkim wyprzedzeniem. Na przestrzeni lat łódzka inscenizacja zdobyła ogromną sympatię widzów oraz dwie prestiżowe nagrody – kołyskę Newtona w plebiscycie Energia Kultury za najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łodzi oraz Plaster Kultury w kategorii spektakl roku.
Wznowienie tego kultowego tytułu, w niemal niezmienionej obsadzie, planowane jest na 23 września tego roku.

Muzyczny dla najmłodszych
Bajki z piosenkami to nie nowość w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Ale ta, zaplanowana na przyszły sezon, będzie wyjątkowa, ponieważ jej bohaterów zagrają muppety. To one będą przekonywać, że inność wcale nie musi być zła i nie należy jej się obawiać.
Spokojne życie Ligiego, jego mamy i taty na planecie Lagła pewnego dnia zakłóca przybycie Cesarii. Zarozumiała i żądna pochwał smoczyca oczekuje od Lagłan uznania jej władzy, a gdy tego nie dostaje, w zemście niszczy planetę. Ligi z mamą uciekają w kapsule ratunkowej i lądują na planecie Pampimpia.

Autorką dialogów i tekstów piosenek oraz reżyserką przedstawienia jest Agnieszka Rose, aktorka stołecznego Teatru Syrena, muzykę skomponował kierownik muzyczny tego teatru, Tomasz Filipczak. Na scenie zobaczymy Natana Nogaja w roli Ligiego, Aleksandrę Janiszewską w roli Lili. W kilku rolach (Smoczycy Cesari, Pamgulki i najstarszej Pampimpianki) wystąpi Agnieszka Gabrysiak, w Pam i Lajlę wcieli się Patrycja Lenarczyk-Onasz, a Szymona Jędrucha zobaczymy w roli Taty Pam i Taty Ligiego oraz Pempo. Premiera już 22 października tego roku na scenie kameralnej.

Pozostałe miesiące nowego sezonu wypełnią doskonale znane publiczności tytuły takie jak „Madagaskar. Musicalowa przygoda", „Prosimy nie wyrywać foteli", czy zeszłoroczne nowości jak „Pretty Woman" i „Tadek na tropach Minotaura". Nie zabraknie również niedzielnych koncertów kameralnych Orkiestry Teatru Muzycznego. Jak co roku wspólnie z widzami Teatr Muzyczny powita Nowy rok. Tradycyjny koncert z udziałem zespołu Teatru Muzycznego w Łodzi i zaproszonych gości tym razem ma być poświęcony muzyce filmowej. W kwietniu 2023 roku odbędzie się natomiast kolejna edycja festiwalu OFF-Północna i Konkursu Piosenki im. Jonasza Kofty.

 

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
29 czerwca 2022

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia