Premiery w Banialuce

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana Bielsko-Biała

Cztery premiery zapowiedział na nowy sezon bielski Teatr Lalek Banialuka - poinformowała przedstawicielka bielskiej sceny Monika Jędrzejewska. Rozpoczynający się sezon będzie 65. w historii teatru

Pierwszą premierę, "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, widzowie zobaczą już 21 września.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Banialuka wystawi dla młodszej widowni spektakl "Bal u króla Lula" Zbigniewa Poprawskiego w reżyserii Jacka Malinowskiego ze scenografią Pavla Hubiczki. "Konwencja zabawy, wesołe wyliczanki i gry słowne, na których opiera się przedstawienie, zachęcają dzieci do interakcji z aktorami oraz do aktywnego uczestnictwa w widowisku" - powiedziała przedstawicielka teatru.

W drugiej połowie sezonu Banialuka zaprezentuje dwa utwory należące do klasyki literatury światowej: "Małą Syrenkę" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Petra Nosalka oraz "Sen nocy letniej" Wiliama Szekspira w reżyserii Mariana Pecki.

Teatr Lalek Banialuka tradycyjnie weźmie też udział w festiwalach. W najbliższym czasie podczas Festiwalu Babkarska Bystrica na Słowacji bielscy artyści zaprezentują "Calineczkę", zaś spektakl "Gwiazda" weźmie udział w łódzkim Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec, a także inni zaproszeni do współpracy artyści plastycy.

Banialuka zawsze była teatrem poszukującym, zarówno w obszarze repertuaru, jak i środków ekspresji. Ze swoimi przedstawieniami scena odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile, Koreę, Mongolię, Meksyk, Iran i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres.

(-)
Materiał Teatru
13 września 2012

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...