Premiery w Teatrze Wielkim

"Dziecko i czary / Słowik" - reż. Ran Arthur Braun - Teatr Wielki w Poznaniu

"Dziecko i czary" Maurice'a Ravela i "Słowik" Igora Strawińskiego to dwie najbliższe premiery w poznańskim Teatrze Wielkim. Oba tytuły prezentowane są przez teatr w formie jednego przedstawienia operowego; ich premiera odbędzie się w sobotę.

Teatr Wielki wprowadzając do repertuaru "Dziecko i czary" oraz "Słowika" chciał przygotować spektakle dla całych rodzin, prezentując je jeden po drugim. Częścią inscenizacji są barwne kostiumy i rozbudowane scenografie. Reżyserem i autorem choreografii obydwu premier jest Ran Arthur Braun.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej reżyser, głównym punktem obu oper jest miłość. - Chcemy wywołać emocje wśród publiczności. Widzowie będą mieli okazję śmiać się i płakać - dodał.

"Dziecko i Czary" Maurice'a Ravela to fantazja liryczna w dwóch częściach. Opowiada o niegrzecznym chłopcu, który psuje sprzęty domowe, kaleczy zwierzęta i rośliny. W pewnym momencie cały świat staje przeciwko niemu - chce ukarać rozrabiakę. "Na końcu wraca matka dziecka. Otrzymujemy przesłanie, że siłą, która pokonuje wszystko jest bezgraniczna miłość matki do dziecka, miłość absolutna" - opisał przedstawienie Ran Arthur Braun.

"Słowik" Igora Strawińskiego powstał na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Według reżysera, "Słowik" opisuje imperialistyczną dyktaturę i możliwość wyboru między pięknem natury a mechaniką i nowoczesnością". - Widzimy jak główny bohater orientuje się, że nie może uchwycić natury siłą - wyjaśnił Braun.

Za scenografię przedstawień odpowiada Justin C. Arienti, kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus; solistką, odtwórczynią roli Ognia i Słowika jest Małgorzata Olejniczak-Worobiej. Opery realizowane są przy udziale całego zespołu TW.

W ocenie dyrektor Teatru Wielkiego Renaty Borowskiej-Juszczyńskiej wybór reżysera gwarantuje "niezwykle ekspresyjny teatr". - Widz nie ma szansy się nudzić, to naturalna ekspresja i poetyka baśniowa - dodała.

Do czerwca 2015 roku poznański TW zaprezentuje kolejnych pięć przedstawień: operę dla dzieci "Mikołajek i inne chłopaki" Radosława Matei na podstawie zbioru opowiadań Rene Goscinnego, "Halkę" Stanisława Moniuszki, "Space Operę" Aleksandra Nowaka oraz premierowe przedstawienie "Rycerskości wieśniaczej" Pietro Mascagniniego i "Pajaców" Ruggiero Leoncavallo.

(-)
(PAP)
22 października 2014

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia