Prestiżowa impreza baletowa

22. Łódzkie Spotkania Baletowe

Premiera baletu "Don Kichot" z muzyką Ludwiga Minkusa w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego zainauguruje w sobotę XXII Łódzkie Spotkania Baletowe. Impreza potrwa do 30 listopada, a oprócz artystów Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpią tancerze czterech zagranicznych zespołów.

Łódzkie Spotkania Baletowe to największa i najbardziej prestiżowa impreza baletowa w Polsce. Jest ona przeglądem ważniejszych kierunków choreografii ostatnich lat. Służy też wymianie doświadczeń między artystami reprezentującymi odmienne style i techniki tańca.

Według dyrektora Teatru Wielkiego Wojciecha Nowickiego wszystkie tegoroczne spektakle charakteryzuje wielokulturowość tak bliska historii Łodzi. "Z jednej strony będzie tradycja, czyli np. Ballet National de Marseille, a z drugiej nowoczesność np. Ailey II" - mówił dyrektor Nowicki na spotkaniu z mediami.

Imprezę inauguruje premiera baletu "Don Kichot" z muzyką Ludwiga Minkusa w opracowaniu Alexandra Polubentseva. To absolwent Rosyjskiej Akademii Baletu. Obecnie szef Wydziału Choreograficznego Sankt-Petersburskiego Państwowego Konserwatorium, którego wcześniej był wykładowcą. Pełnił też funkcję głównego choreografa i dyrektora artystycznego wielu rosyjskich teatrów.

Zdaniem Nowickiego dawno nie było w Teatrze Wielkim baletu w tak dużej obsadzie. Chciałby, aby ten spektakl był "probierzem siły i mocy" łódzkiej opery. Kierownik baletu Dominik Muśko zapowiada, że łódzki "Don Kichot" będzie skróconą wersją oryginału. Jak mówił będą to najciekawsze i najważniejsze trzy obrazy w dwóch aktach. Dodał, że na scenie wystąpi m.in. wielu młodych zdolnych tancerzy.

W tym roku - oprócz baletu "Don Kichot" - widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in.: "Orfeusza i Eurydykę" w reżyserii i choreografii Frederica Flamanda w wykonaniu Ballet National de Marseille. Po raz pierwszy do Łodzi przyjedzie amerykański zespół Ailey II, w skład którego wchodzą tylko czarnoskórzy tancerze. Na scenie Teatru Wielkiego pojawi się też grupa, którą zorganizował urodzony w Belgii choreograf z marokańskimi korzeniami Sidi Larbi Cherkaoui. Wraz z argentyńskimi tancerzami i muzykami stworzył spektakl "milonga".

Łódzkie Spotkania Baletowe organizowane są co dwa lata od 1968 roku. W dotychczasowych edycjach festiwalu brały udział wszystkie najbardziej znaczące światowe grupy baletowe, m.in. Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Balet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso i Teatr Baletu Borisa Ejfmana. Wystąpił też światowej sławy tancerz Michaił Barysznikow.

(-)
(PAP)
26 października 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...