Prezydent prestiżowego konkursu dramaturgicznego

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim

W dniach 2-5 czerwca, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim, w Teatrze Polskim w Poznaniu gościć będzie Emile Zeizig, prezydent najbardziej prestiżowego konkursu dramaturgicznego we Francji i najważniejszego na świecie konkursu dla francuskojęzycznych dramaturgów współczesnych: Lyońskich Dni Autorów Teatralnych.

Les Journées de Lyon des auteurs de théâtre, czyli Lyońskie Dni Autorów Teatralnych, powstały w 1989 roku w Lyonie jako miejsce pomocy i promocji dla współczesnych dramaturgów współczesnych.

Laureaci konkursu mogą liczyć na publikację tekstu przez renomowanego wydawcę, czytania sceniczne, oraz nagrody finansowe i rzeczowe. Co roku jury konkursu otrzymuje ponad 600 dramatów.

Od kilku lat konkurs otwarty jest również na francuskojęzyczne tłumaczenia dramaturgii zagranicznej. Wystarczy przesłać przetłumaczony na język francuski tekst współczesnego dramaturga i wierzyć, że to właśnie on zdobędzie serca jury.

Lyońskie Dni Autorów Teatralnych przypominają najbardziej poznańskie Metafory Rzeczywistości, które wyrosły na najważniejszy konkurs dramaturgiczny w Polsce. Przyjazd Emila Zaiziga do Poznania, do Teatru Polskiego będzie również okazją do spotkania dyrektorów tych dwóch, bliźniaczych wręczy platform promocji współczesnych autorów dramatycznych.

Emile Zaizig weźmie udział w konferencji poświęconej współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej. Opowie również o tym jak Francja pomaga i promuje swoich autorów dramatycznych i jak bardzo konkursy dramaturgiczne wpływają na życie i twórczość autorów teatralnych.

Poznański festiwal ma na celu promocję współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej w Polsce i Europie Wschodniej i Centralnej. W trakcie festiwalu zobaczyć będzie można 6 współczesnych dramatów francuskich i belgijskich, przygotowanych przez zespoły teatralne z Ukrainy, Białorusi, Serbii, Rumuni, oraz Polski. Wszystkie spektakle prezentowane są w języku francuskim z polskimi napisami.

Chcecie spotkać się z Emilem Zeizigiem? Przybądźcie do Teatru Polskiego w Poznaniu!

Więcej informacji na: www.drameducation.eu lub info.dramaducation@gmail.com

(-)
Materiał Teatru
5 maja 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...