Próba dla publiczności

6. Międzynarodowe Dni Nowej Dramaturgii - Odrama w Opolu

Międzynarodowe Dni Nowej Dramaturgii (Odrama) to trwający w tym roku dwa dni festiwal prób otwartych, o charakterze interdyscyplinarnym, gdzie tekst dramatyczny staje się pretekstem do rozmaitych działań twórczych, kreacyjnych, artystycznych.

Odrama ma charakter  prób z udziałem publiczności. Każdy dzień zostaje poświęcony pracy nad jednym tekstem dramatycznym. Tekst poddawany jest różnym zabiegom interpretacyjnym przy założeniu, że przykładanie zróżnicowanych narzędzi twórczych do tekstu dramatycznego, pozwala dotrzeć do jego rozmaitych aspektów, znaczeń i ukrytych sensów; buduje głębszą przestrzeń dla kontekstów interpretacyjnych. Stałymi ogniwami Odramy są: czytanie, improwizacja aktorska,  etiuda teatru lalek, etiuda choreograficzna. Integralną częścią festiwalu jest spotkanie i dyskusja zaproszonych dramaturgów, teatrologów, reżyserów, aktorów i widzów.  Najistotniejszym celem Odramy jest inspiracja i animacja działań kulturalnych  i twórczych, wykorzystanie materii teatru i związanych z nim wydarzeń jako przestrzeni dialogu  międzykulturowego, interpersonalnego,  nie uciekając od ważkich problemów kultury współczesnej takich jak: europejskość, tożsamość, integracja.
 
W tym roku jeden dzień festiwalu (25 listopada) 2010 odbędzie się w ramach projektu Theatre BE>< Teatr PL
 
Projekt THEATRE BE>
Nowe pokolenie belgijskich autorów teatralnych wie najlepiej, że stare struktury narracji dawno już przemieliła hoolywodzka fabryka snów. Część z dramatopisarzy przyszła do teatru z filmu, część ze sztuk wizualnych, część z nich zaczynała jako aktorzy, a połączyło ich pragnienie opowiadania o świecie tak, aby zaskoczyć i zaciekawić belgijską widownię. Tylko śmiałe i radykalne traktowanie tematu jest w teatrze drogą do obudzenia wyobraźni widzów.  Od 10 listopada do 15 grudnia cztery najciekawsze belgijskie teksty w formie czytań performatywnych zaprezentowane zostaną przez teatry w Gdańsku, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Działania te są częścią programu kulturalnego w ramach prezydencji Belgii w Unii Europejskiej.

Oryginalność tego projektu polega na założeniu, że to nie zawodowi tłumacze a dramatopisarze przygotują przekłady tekstów.  Organizator projektu, La Bellone Dom Sztuk Performatywnych w Brukseli korzysta z doświadczeń poprzednich akcji, które promowały dramat belgijski w Indiach oraz w Wielkiej Brytanii. W październiku 2011, w ramach programu kulturalnego towarzyszącego  prezydencji Polski w Unii Europejskiej, to przedsięwzięcie będzie miało swoją polską odsłonę w czterech teatrach na terenie Belgii.

Międzynarodowe Dni Nowej Dramaturgii ODRAMA
 
25 listopada 2010
 
Serge Kribus, literackie tłumaczenie tekstu Paweł Sala
"Ściananaświat" (czytanie, improwizacje, etiuda teatru lalek, etiuda choreograficzna) - Mała Scena
 
26 listopada 2010
 
Paweł Sala
"Trzecie przyjście" (czytanie, improwizacje, etiuda teatru lalek, etiuda choreograficzna) - Mała Scena

(-)
Materiały Teatru
20 listopada 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia