Próby do premiery

"Napis" - reż: Norbert Rakowski - Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu trwają próby do planowanej na początek grudnia premiery spektaklu francuskiego dramatopisarza Geralda Sibleyrasa pt. "Napis". Sztukę reżyseruje Norbert Rakowski

Akcja "Napisu" rozgrywa się współcześnie, w mieszczańskim środowisku Paryża, w mieszkaniach trzech sąsiadujących ze sobą małżeństw.

- To pozornie błaha sprawa, brzydki napis w windzie i próba wyjaśnienia przez jednego z bohaterów przyczyn jego pojawienia się. Dochodzi do kryzysu - mówi Agata Wypych-Konieczny z działu wydawnictwa teatru.

Według niej, sytuacja ta ujawnia powierzchowność i płytkość kontaktów międzyludzkich, ledwie maskowanych konwenansami towarzyskimi, polityczną poprawnością i głoszeniem zasad nowoczesnego życia.

Według Wypych-Konieczny, w spektaklu będą doskonałe dialogi, napisane w stylu lekkiej, dobrze skrojonej sztuki, które odsłaniają w istocie przesądy, obsesje i głupotę stylu życia paryskich mieszczan.

Sibleyras okazuje się bezlitosnym krytykiem współczesnego społeczeństwa, pokazuje jak przy pomocy języka fałszowana jest rzeczywistość i ostrzega przed niebezpieczeństwem utraty niezależności wobec postaw i zachowań narzucanych nam przez innych.

O reżyserze prasa francuska napisała, że jest autorem, z którym "trzeba się liczyć", bo ma "pomysły, talent i styl". Premiera jego "Napisu" odbyła się w 2004 r. w paryskim teatrze Petit Montparnasse.

Rakowski jest aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Ukończył warszawskie uczelnie: wydział aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej i wydział reżyserii dramatu Akademii Teatralnej. W jego kaliskim spektaklu grają Agnieszka Dzięcielska, Zofia Zoń, Bożena Remelska, Maciej Grzybowski, Michał Wierzbicki i Maciej Więckowski. Rakowski jest także autorem opracowania muzycznego do spektaklu. Scenografie i kostiumy opracował Wojciech Stefaniak.

Oprócz "Napisu", na kaliskiej scenie trwają też prace nad kolejnym przedstawieniem - "Orkiestrą Titanic" Christo Bojczewa. W sztuce bułgarskiego dramatopisarza, egzystująca na opuszczonej stacji kolejowej czwórka nieudaczników myśli tylko o wyrwaniu się z tego miejsca, ale nie jest zdolna do żadnego racjonalnego działania. Spektakl reżyseruje Rudolf Zioło.

(-)
PAP
28 listopada 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia