Próby trwają

"Skąpiec" - reż. Ewelina Marciniak - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

W Teatrze Polskim trwają próby do "Skąpca" Moliera/Michała Buszewicza w reż. Eweliny Marciniak. Premiera spektaklu odbędzie się podczas jesiennego VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog" we Wrocławiu, a pokazy przedpremierowe już 15, 16 i 18 czerwca w Teatrze Polskim.

Jedna z najbardziej obiecujących reżyserek młodego pokolenia - Ewelina Marciniak po raz pierwszy przygotowuje spektakl z zespołem bydgoskiego Teatru Polskiego. Tym razem reżyserka i dramatopisarz - Michał Buszewicz analizują tekst klasyczny.

Molierowski "Skąpiec" oprócz niepodważalnych walorów komedii, posiada również bardzo silny potencjał dramatyczny. Pod wiadomą cechą tytułowego bohatera - Harpagona, oprócz osobistej zachłanności kryje się także szereg produkowanych przez niego zależności, którymi jego dzieci przywiązane są do ojca. Innego przywiązania znacznie trudniej będzie nam szukać. Młodzi kochankowie znajdują się już w zupełnie innym porządku logicznym niż prosta ekonomia posiadania i wydawania. W ich świecie wydawanie nie musi się wiązać z posiadaniem jakiegokolwiek kapitału. Zadłużenie finansowe, emocjonalne, żarłoczność i seksualność - wszystkie wymykają się spod kontroli, kiedy są gestem buntu wobec racjonalnej postawy Harpagona i próbą zachowania postawy wiecznie nieodpowiedzialnych i mogących pozwolić sobie na wszystko spekulantów. Ten świat domaga się uporządkowania.

We współczesnej wariacji na temat klasycznego tekstu Moliera staramy się wyciągnąć jak najdalej idące wnioski z zapisanych przez autora sytuacji. Zbadać rolę posiadania, tonięcia w długach, pragnienia, transakcji, czy zachłanności w pogłębianiu emocjonalnego chaosu, nie odbierając sobie szansy mierzenia się z gatunkiem komediowym.

Ewelina Marciniak reżyserowała m.in. w: Starym Teatrze w Krakowie ("Wynajem" na podstawie tekstu Nisa-Momme Stockmana), w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu ("Proces berentyzacji" w ramach Dni Dramaturgii), w Teatrze Rozmaitości w Warszawie (czytanie tekstu "Zarys historii miłosnej"), w Instytucie Teatralnym ("Mocarza" Stanisława Brzozowskiego), w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej "Zbrodnię" Michała Buszewicza (inspirowana opowiadaniem Witolda Gombrowicza "Zbrodnia z premedytacją"), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku "Amatorki" Elfride Jelinek. Swój pierwszy spektakl - "Nowe wyzwolenie" - zrealizowała na zaproszenie aktorów Centrum Sztuki Kontrast i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jest laureatką Talentu Trójki 2012- nagrody przyznawanej przez dziennikarzy programu trzeciego Polskiego Radia, przyznawanej młodym twórcom. Reżyserkę doceniono za własną, wyrazistą wizję teatru, za poszukiwania niestandardowych rozwiązań inscenizacyjnych, za dużą wrażliwość społeczną i artystyczną

Bydgoska publiczność miała okazję zobaczyć "Zbrodnię" podczas ubiegłorocznego Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012, gdzie Ewelina Marciniak zdobyła nagrodę za reżyserię, a Jaśmina Polak nagrodę aktorską za rolę córki.

(-)
Materiał Teatru
8 czerwca 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia