Proces trojga aktorów

"Rytuał" - reż. Iwona Kempa - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

W sobotę, 28 listopada na Scenie Miniatura premiera spektaklu "Rytuał" w reżyserii Iwony Kempy. Ta pierwsza na świecie sceniczna adaptacja scenariusza telewizyjnego filmu Ingmara Bergmana z 1969 roku przedstawia historię sądowego procesu trojga aktorów oskarżonych o zbytnią obsceniczność ich najnowszego spektaklu

W tym niesłusznie zapomnianym dziele (jakże aktualnym w kontekście niedawnych wydarzeń z naszego kulturalnego podwórka!), Bergman nie tylko mścił się na przeciwnikach powołania go na dyrektora sztokholmskiego Królewskiego Teatru Dramatycznego, ale także zabrał swój głos w debacie na znacznie bardziej uniwersalne tematy - kwestię roli społecznej artysty, wolności jego wypowiedzi, nieustannego konfliktu z cenzurą i biurokracją.

Telewizyjny film "Rytuał" z 1969 roku podejmuje kwestię roli artysty w świecie i nieustannego konfliktu twórców z cenzurą i biurokracją. Trójka aktorów zostaje oskarżona o prowokację teatralną, a śledztwo, początkowo dotyczące jedynie sztuki, niepostrzeżenie wkracza w najintymniejsze obszary życia bohaterów. Przesłuchania prowadzone przez sędziego odsłaniają wewnętrzne skomplikowanie postaci i ich uwikłanie w zawiłe relacje. Ten niezwykle wciągający psychologiczny seans na czworo aktorów przygotuje znana m.in. ze znakomitej realizacji "Rozmów poufnych" Bergmana - Iwona Kempa.

W obsadzie Katarzyna Zawiślak-Dolny, Marcin Kuźmiński, Sławomir Maciejewski i Grzegorz Mielczarek.

Muzykę do spektaklu skomponował Patrick The Pan, czyli Piotr Madej - znany z przeboju Niedopowieści śpiewanego w duecie z Dawidem Podsiadło.

(-)
Materiał Teatru
28 listopada 2015
Portrety
Iwona Kempa

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...