Program

3. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt

Przed nami 3. Festiwal Debiutantów PIERWSZY KONTAKT. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23 – 29 maja br.

Festiwal Debiutantów – Pierwszy Kontakt
23 – 29 maja 2015, Toruń

23 maja (sobota)
Teatr Współczesny, Szczecin
Molier „Szkoła żon"
Reżyseria: Justyna Celeda
Arnolf boi się kobiet. Zwłaszcza kobiet myślących samodzielnie. W mężczyznach nienawidzi słabości i uległości. Miłość do kobiety to oznaka braku charakteru i pierwszy krok do utraty honoru. By uniknąć losu rogacza, od 13 lat „hoduje" sobie w zaciszu klasztoru idealną połówkę: „kompletną idiotkę" – wierząc, że jej głupota i nieoświecenie są gwarancją uczciwości. Gdy sprowadza ją do swego domu, nagle na horyzoncie pojawia się rywal – młody Horacy...
Debiut aktorki: ADRIANNA JANOWSKA- MONIUSZKO

Czas: 2h 15 (z 1 przerwą)
Teatr im. Wilama Horzycy (duża scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

23 maja (sobota)
TEATR NOWY IM. TADEUSZA ŁOMNICKIEGO W POZNANIU
Grzegorz Gołaszewski, Szymon Adamczak „Elsynor"
Pomysł i reżyseria: GRZEGORZ GOŁASZEWSKI
„Elsynor" Grzegorza Gołaszewskiego i Szymona Adamczaka to opowieść o miłości, stracie i życiowej przygodzie w dobie gier komputerowych. Akcja toczy się po obu stronach monitora. Szekspir udziela licencji dla stworzenia gry MMORPG na podstawie swoich dramatów, a rzeczywistość pewnej szkoły wywraca się do góry nogami. Najważniejsze pytania w historii ludzkości pojawiają się przy akompaniamencie wczorajszej pizzy i napojów energetyzujących. Emocje, walka wręcz i jeszcze więcej emocji. Pozycja obowiązkowa dla nerdów i ich rodzin. Gołaszewski i Adamczak
Debiut reżyserski: GRZEGORZ GOŁASZEWSKI

Czas: 1h 30 (bez przerwy)
Teatr im. Wilama Horzycy (mała scena), Pl. Teatralny 1Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

24 maja (niedziela)
Teatr Współczesny, Szczecin
Marius von Mayenburg „Męczennicy"
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Beniamin odmawia udziału w lekcjach pływania. Matka podejrzewa go o zażywanie narkotyków, lecz w rzeczywistości chodzi o coś innego: Beniamin uważa, że przeżył religijne objawienie... Sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne twarze fanatyzmu. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Debiut aktorski: KONRAD BETA

Czas: 1h 35 (bez przerwy)

Teatr im. Wilama Horzycy (duża scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

24 maja (niedziela)
Teatr Dramatyczny, Warszawa
Savyon Liebrecht „Rzecz o banalności miłości"
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Historia romansu niemieckiego filozofa Martina Heideggera i 20 lat od niego młodszej politolożki żydowskiego pochodzenia Hanny Arendt. On zrewolucjonizował współczesną filozofię, ona stworzyła jedną z najbardziej znanych teorii totalitaryzmu. Zaangażowanie Heideggera w narodowy socjalizm i uwielbienie dla Hitlera miały wpływ na opuszczenie Niemiec przez Arendt. Doświadczenia nazizmu i Holocaustu nie zabiły jednak łączących ich uczuć. Sztuka izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht to nie tylko próba uchwycenia rodzącej się fascynacji i więzi duchowej między dwojgiem wielkich myślicieli, ale też próba odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty zła, rozliczenia z nazizmem oraz uwikłania losów jednostki w wielką historię, filozofię i politykę.
Debiut aktora: MATEUSZ WEBER
Czas: 1h 20 (bez przerwy)
Teatr im. Wilama Horzycy (mała scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

25 maja (poniedziałek)
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Warszawa
David Mamet „Anarchistka"
Reżyseria: Tomasz Szczepanek
Czy jest dziś jeszcze przeciwko czemu się buntować? Dwie kobiety: jedna reprezentuje wymiar sprawiedliwości, druga odbywa wieloletni wyrok za popełnioną zbrodnię. Niekończący się dialog pytań i odpowiedzi prowadzi nas w samo centrum tajemnicy. „Anarchistka" jest nie tylko świetnie napisanym thrillerem psychologicznym, ale przede wszystkim wyrazistym przykładem na to, jak trudno w dzisiejszych czasach zdefiniować ludzką tożsamość. David Mamet, zdobywca nagrody Pulitzera, to jeden z najważniejszych autorów dramatu amerykańskiego. Z powodzeniem grywany na Broadway'u już za życia stał się klasykiem. Polskiej publiczności znany jest głównie dzięki tragikomedii „Glengarry Glen Ross". „Anarchistka" to jego najnowszy tekst.
Debiut reżyserski: TOMASZ SZCZEPANEK

Czas: 1h (bez przerwy)

Teatr im. Wilama Horzycy (mała scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

25 maja (poniedziałek)
Teatr Polonia, Warszawa
Vahé Katcha „Kolacja kanibali"

W 1942 r. w okupowanej Francji siedmioro przyjaciόł spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłόceń, aż do momentu zastrzelenia dwόch niemieckich oficerόw pod oknami kamienicy. Nagle w mieszkaniu pojawia się oficer SS, składając gospodarzom i gościom propozycję, której żadne z nich nawet nie mogło sobie wcześniej wyobrazić... Premiera "Kolacji kanibali" odbyła się w Paryżu 14 września 2010 roku. W tym samym czasie sztuka była wystawiana rόwnocześnie w Szwajcarii i Belgii. Od tej pory „Kolacja Kanibali" zdobyła 3 Moliery i będzie niebawem grana w Niemczech i we Włoszech. W Paryżu natomiast przedstawienie zostało przeniesione do Teatru Palais-Royal, gdzie niedawno świętowano 700. spektakl.
UWAGA - w spektaklu wykorzystywany jest stroboskop!
Debiut reżyserski: BORYS LANKOSZ
Debiut aktorki: JUSTYNA GRZYBEK

Czas: 1h 55 (bez przerwy)
Teatr im. Wilama Horzycy (duża scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

26 maja (wtorek)
Teatr im. Ludwika Solskiego, Tarnów
Hanoch Levin „Jakobi i Leidental"
Reżyseria: Małgorzata Warsicka
Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino życiu pojawi się ta trzecia – czarująca fizycznością i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę? Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko-męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina – groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?
Debiut reżyserski: MAŁGORZATA WARSICKA
Czas: 1h 10 (bez przerwy)
Od Nowa, ul. Gagarina 37A
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie Od Nowa (ul. Gagarina 37A)

26 maja (wtorek)
Teatr Śląski, Katowice
Szczepan Twardoch „Morfina"
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Konstanty Willemann, warszawiak o śląskich korzeniach, dla którego w życiu liczy się co innego, niż Bóg, honor i ojczyzna... Cynik, łajdak, niewierny mąż i brutalny kochanek. Uzależniony od morfiny bon-vivant, który próbuje odnaleźć swoją tożsamość w dekadencko rozpadającym się świecie. Czy jest coś winien Polsce? Co dla niego znaczy Śląsk? Czy poza narkotycznym delirium istnieje dla niego jakiś realny świat? Czy są jeszcze jakieś wartości, dla których można oddać życie?
Debiut aktorki: ALEKSANDRA FIELEK
Czas: 2 h 15 (bez przerwy)
Hala sportowo-widowiskowa, ul. Bema 73-89
Spotkanie z twórcami - Hala sportowo-widowiskowa, ul. Bema 73-89

27 maja (środa)
Studio Teatralne KOŁO, Warszawa
Agata Dyczko, Tomasz Walesiak „Mały ma dziewczynę"
Reżyseria: Agata Dyczko
Bianka w niczym nie przypomina typowej kobiety i zazwyczaj szokuje nowo poznanych ludzi. Z Małym łączy ją wyjątkowe uczucie. Lubią ze sobą spędzać czas, tańczyć i jeździć na rowerze do pobliskiej stacji benzynowej. Ich związek wprowadził wiele zamętu w życie małomiasteczkowej społeczności. Obecność dziewczyny wywołała braterską kłótnie i przywołała gorzkie rodzinne wspomnienia. W miasteczku dochodzi do aktów wandalizmu. „To historia trudnej miłości do autystyka i perypetii związanych z życiem pod jednym dachem z taką osobą. Spektakl o konieczności podjęcia ryzyka w relacjach z innymi. O potrzebie bliskości i posiadania czegoś na własność" – mówi reżyserka.
Debiut aktorki: EWA JAKUBOWICZ
Debiut aktora: PAWEŁ PETERMAN
Debiut reżyserski: AGATA DYCZKO
Czas: 1h 30 (bez przerwy)

Od Nowa, ul. Gagarina 37A
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w Od Nowa (ul. Gagarina 37A)

27 maja (środa)
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Neil LaBute „W mrocznym mrocznym domu"
Reżyseria: Marcin Hycnar

Co może wyniknąć ze spotkania po latach dwóch braci, z których jednemu wiedzie się świetnie, a drugiemu – delikatnie mówiąc, kiepsko? Pozornie wydaje się to oczywiste. Ale u amerykańskiego mistrza dramatu psychologicznego nic nie jest oczywiste, a jego sztuka mnoży niedopowiedzenia i zagadki, raz po raz przynosząc zaskakujące perypetie i trzymając w napięciu do samego końca. Spektakl wyreżyserował twórca obwołany jednym z najciekawszych odkryć młodego teatru ostatnich lat.
Debiut aktorki: KAROLINA KAMIŃSKA
Spektakl dla widzów dorosłych!
Czas: 1h 40 (bez przerwy)
Teatr im. Wilama Horzycy (mała scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

28 maja (czwartek)
Teatr Collegium Nobilium, Warszawa
Wojciech Pitala „Niewinni postczarodzieje"
Reżyseria: Wojciech Pitala

Główny bohater dobiega trzydziestki. Jest lekarzem i uwielbia wszystko, co alternatywne; gra w aż trzech różnych zespołach współtworzących nurt extremely lo-fi. Andrzej namiętnie cytuje (choć nie do końca czytuje) modnych filozofów, ogląda artystyczną pornografię i czarno-białe oldschoolowe filmy, których nikt nie zna, a jego spotkania z dziewczynami sprowadzają się do wiecznej gry w fajność. Prawdziwym ciosem jest dla niego informacja, że płyta jednego z jego zespołów sprzedaje się w liczbie przekraczającej sto egzemplarzy. „Niewinni postczarodzieje" to przedstawienie dyplomowe studenta Wydziału Reżyserii przygotowane pod opieką prof. Macieja Wojtyszki. Spektakl inspirowany „Niewinnymi czarodziejami" – głośnym filmem Andrzeja Wajdy z 1960 r.

Debiut reżyserski: WOJCIECH PITALA

Czas: 1h 10 (bez przerwy)

Od Nowa, ul. Gagarina 37A
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w Od Nowa (ul. Gagarina 37A)

28 maja (czwartek)
Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń
Bela Pintér „Królowa ciast"
Reżyseria: Ula Kijak

Węgry, rok 1984. Trwają przygotowania do urodzin siedmioletniej Eriki, dla której próbą ratunku przed brutalnym życiem jest ucieczka w wewnętrzny świat. „Królowa ciast" bowiem to historia rodziny dotkniętej przemocą. Ojcem Eriki jest Stefan Kosár – podpułkownik milicji, alkoholik, tyran. Cała rodzina Eriki poddana jest więc rygorowi absurdalnych zasad ustanowionych przez Stefana. Spektakl balansuje na granicy rzeczywistości i wytworów wyobraźni, prawdy i zmyślenia, marzenia i lęku. Ta groteskowa i surrealistyczna sztuka pokazuje jak społeczny mechanizm przemocy przekłada się na mechanizm przemocy w rodzinie. Krzywda jest wieczna, przenosi się z pokolenia na pokolenie, niezależnie od systemów politycznych.
Debiut aktora: MACIEJ RANISZEWSKI
Czas: 1h 30 (bez przerwy)
Teatr im. Wilama Horzycy (duża scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

29 maja (piątek)
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Paweł Wolak i Katarzyna Dworak Wolak (PiK) „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł."
Reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (Pi K)
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia we wsi pojawia się Bogdan, któremu właśnie skończyła się odsiadka za znęcanie się nad rodziną. Jasiek, litując się nad jego żoną, przytłoczoną powrotem prześladowcy, i obawiając o spokój wśród mieszkańców, proponuje mu gościnę. Chce mieć na niego oko, ale nie uda mu się powstrzymać tego, co musi nadejść. Powrót Bogdana uruchamia bowiem lawinę niecodziennych zdarzeń i długo skrywanych uczuć... Balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło – i którzy stają się jego ofiarami. Mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Dawne zaszłości splatają się z nowymi antagonizmami: miłość zderza się z nienawiścią, przebaczenie ze zbrodnią, strach z euforią. Nikt nie wyjdzie stąd bez szwanku.
Debiut aktora: ALBERT PYŚK

Czas: 1h 50 (bez przerwy)

Teatr im. Wilama Horzycy (duża scena), Pl. Teatralny 1
Spotkanie z twórcami odbędzie się po spektaklu w klubie festiwalowym "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1)

 

(-)
Materiał Teatru
1 maja 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki