Program

7. Gdański Festiwal Tańca

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastrukturze Wodno-Kanalizacyjnej.

Program VII Gdańskiego Festiwalu Tańca

5.06.2015 / Otwarcie Festiwalu / Trójmiejska Korporacja Tańca / dzień premier
G.15.00 / DEAR SOFIE / Stefano Fardelli / premiera filmu**
G.19.00 / PRIVATE MAPS / Helena Ganjalyan
G.19.45 / GAŁĄZKA Z DRZEWA SŁOŃCA / Bożena Zezula, Krzysztof Gojtowski
G.20.30 / RADIO ŻELAZA / Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś, Natalia Madejczyk

6 - 9.06.2015
G.18.00 / SOLO DANCE CONTEST / pokazy konkursowe

10.06.2015
G.18.00 / SOLO DANCE CONTEST / pokazy finałowe
G.20.00 / FLASH+ / seniorzy + uczestnicy Solo Dance Contest / choreografia: Stefano Fardelli / premiera**
G.21.00 / SOLO DANCE CONTEST / ogłoszenie werdyktu*
G.21.30 / potańcówka ludowa*

11.06.2015
G.19.00 / BAJADERA - PRZEPIS NA HECNY BALET WSPÓŁCZESNY / Sopocki Teatr Tańca / choreografia: Joanna Czajkowska
G.20.30 / THERE MIGHT BE OTHERS / choreografia: Rebecca Lazier

12.06.2015
G.19.00 / DE BATAILLES / Compagnie Propos / choreografia: Denis Plassard / po raz pierwszy w Polsce
G.20.30 / KWARTET MĘSKI / choreografia i wykonanie: Tomasz Fołtyn, Paweł Konior, Piotr Skalski**

13.06.2015
G.19.00 / VOLTA / Polski Teatr Tańca / choreografia: Andrzej Adamczak

14.06.2015
G.19.00 / STALKING PARADISE / Lubelski Teatr Tańca / choreografia: Küli Roosna, Kenneth Flak
G.20.30 / YOU / Zagreb Dance Company / choreografia: Alexandra Mišić, Ognjen Vučinić

Zapraszamy również na warsztaty podczas VII Gdańskiego Festiwalu Tańca. Przygotowaliśmy ciekawe zajęcia zarówno dla tancerzy, jak i wszystkich innych zainteresowanych tańcem.

6 - 7.06.2015 / G.16.00 - 17.30 / Klub Żak
8.06.2015 / G. 16.00 - 17.00 / Klub Żak
Warsztat tańców polskich / Marta Domachowska / muzyka na żywo* - wstęp wolny!
Tradycyjne polskie tańce odradzają się w ostatnich latach przede wszystkim w twórczości młodych pianistów (Piotr Orzechowski, Marcin Masecki), rzadko nadarza się jednak okazja, aby nauczyć się poruszać do tej specyficznej rytmiki. Warsztaty z Martą Domachowską - badaczką i animatorką polskiej kultury ludowej - pomogą zyskać swobodę ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich zabaw, potańcówek oraz wesel. Uczestniczyć w nich może każdy w wieku od osiemnastu lat, zarówno amatorzy, jak i osoby z doświadczeniem w tańcu.

10 - 11.06.2015 / G.12.30 - 14.30 / Dance Fusion
Partnerowanie / Piotr Skalski, Paweł Konior, Tomasz Foltyn / dla tancerzy
Mogłoby się wydawać, że nie ma niczego trudniejszego niż samotność na scenie, lecz umiejętność współpracy z partnerem jest równie dużym wyzwaniem. Działanie z siłą grawitacji, dzielenie ciężaru oraz techniki bezwysiłkowego podnoszenia - każdy z tych elementów wymaga nieustannego treningu. Tancerze, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli szlifować technikę wraz z Piotrem Skalskim z Eksperymentalnego Studia Tańca Iwony Olszowskiej, Pawłem Koniorem specjalizującym się w improwizacji kontaktowej oraz Tomaszem Foltynem znanym z łączenia wielu odmiennych dziedzin sztuki.

11 - 13.06.2015 / G.10.00 - 12.00 / Dance Fusion
Organic Dance Technique / Wojciech Mochniej / dla tancerzy
Warsztaty prowadzone przez Wojciecha Mochnieja oferują znacznie więcej niż pracę nad techniką. Istotne są w nich takie czynniki, jak waga i długość ciała, przepływ linii energetycznych, izolacja poszczególnych części ciała oraz droga przewodzenia impulsów. Wykorzystywane przez niego metody to między innymi gyrokinesis, floorwork oraz improwizacja, a efektem ich zastosowania ma być wywołanie u tancerza doświadczenia trójwymiarowości ciała w przestrzeni. Mochniej lubi stawiać wyzwania przed swoimi podopiecznymi, ważne są dla niego zaangażowanie, poświęcenie i zdolność do podejmowania ryzyka.

8 - 10.06.2015 / G.10.00 - 12.00 / Dance Fusion
Technika tańca współczesnego / Sylwia Hefczyńska-Lewandowska / masterclass
Wykorzystanie pędu, zawieszenia, siły odśrodkowej, siły grawitacji, istota opozycji i negacji w ruchu oraz przepuszczanie energii przez ciało w taki sposób, by uzyskać jej swobodny przepływ - to niektóre z elementów, które leżą w kręgu zainteresowań Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, najbardziej rozpoznawalnej postaci Śląskiego Teatru Tańca, której spektakle znane są z bogactwa kostiumów, scenografii oraz rekwizytów. W trakcie warsztatów poświęca dużo uwagi intencjom w ruchu, motywacjom, a także wpływowi emocji na poruszanie ciałem.

12 - 14.06.2015 / G.12.30 - 14.30 / Dance Fusion
Taniec współczesny / Alexandra Mišić / dla tancerzy
Warsztaty jednej z najbardziej cenionych artystek chorwackiego teatru tańca skoncentrowane są na rozwoju umiejętności z zakresu techniki i muzykalności przy jednoczesnym nacisku na wysiłek fizyczny. Istotne są tutaj złożone sekwencje ćwiczone zarówno na macie, jaki i poza nią. Dla Mišić ważne jest kondycyjne i wytrzymałościowe przygotowanie do tańca, organiczne możliwości ruchu, ekspresja, energia oraz rytm synkopowany.

13 - 14.06 / G.15.00 - 16.00 / Dance Fusion
Taniec dla rodziców z dziećmi 6 - 10 lat / Compagnie Propos / muzyka na żywo
Co oznacza ruch? Co mówimy, kiedy się poruszamy? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania stało się celem działalności Denisa Plassarda, twórcy francuskiego kolektywu Compagnie Propos. Nadrzędnym założeniem jego warsztatów jest odnalezienie dynamicznego połączenia pomiędzy językiem a ruchem i chociaż wygląda to na zadanie, którego mogą podjąć się wyłącznie doświadczeni tancerze, Plassard przemyca podstawowe elementy swoich założeń artystycznych do warsztatów z dziećmi i rodzicami.

Sprzedaż karnetów (imiennych) na warsztaty prowadzi wyłącznie Biuro Festiwalowe (BF): bezpośrednio lub przez stronę Festiwalu www.gdanskifestiwaltanca.pl (należy wypełnić formularz zgłoszeniowy - patrz: zakładka WARSZTATY / FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY). Płatność za warsztaty: przelewem na konto Klubu lub gotówką bezpośrednio w BF.

Od 4 maja można kupować karnety na warsztaty taneczne w ramach VII Gdańskiego Festiwalu Tańca.
Zajęcia będą odbywać się Studio Tańca DANCE FUSION, Gdańsk, ul. Hynka 69 (5 minut spacerkiem od Żaka na drugą stronę torów SKM).

Przeczytajcie dokładnie regulamin warsztatów i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Zapisy na warsztaty tylko poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. W warsztatach mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie, zakupione karnety nie podlegają zwrotom.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, po uzyskaniu potwierdzenia rezerwacji, uiszczenie opłaty za wybrane zajęcia oraz odbiór karnetu w siedzibie organizatora przed pierwszymi zajęciami.

Wpłaty należy dokonywać na konto Klubu Żak: Bank Millenium S.A. | numer konta: 38 11602202 0000 0000 2892 5035.

WAŻNE! Warsztaty przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich, a informacje o zmianach będą zamieszczane na stronie głównej i na Facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

(-)
Materiał organizatora
6 czerwca 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...