Program edukacyjny 2016/2017

Można by się zastanawiać po co edukacja w teatrze

Kto będzie chciał korzystać z zajęć teatralnych, a tym bardziej operowych? Okazuje się, że nasze propozycje edukacyjne spotykają się z tak dużym zainteresowaniem, iż z sezonu na sezon udoskonalamy i poszerzamy naszą ofertę. Edukacja w naszym Teatrze jest jednym z priorytetowych działań.

Biorąc pod uwagę frekwencję na zajęciach naszego ostatniego sezonu, mamy czym się pochwalić, łącznie we wszystkich zajęciach wzięło udział 8 649 osób! Statystyki mówią same za siebie. Z myślą zarówno o młodych, jak i nieco starszych przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną na sezon 2016-2017.

CHÓR DZIECIĘCY
Teatru Wielkiego w Łodzi

Chór dziecięcy powstał w marcu 2012 roku i od początku istnienia spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony rodziców – którzy zauważyli i docenili tę formę spędzania czasu swoich podopiecznych – a przede wszystkim samych dzieci, które w naturalny sposób i z dużym zaangażowaniem realizują swoje artystyczne zdolności. Jakże ogromnym wydarzeniem i przeżyciem dla nich jest stanąć na scenie operowej tuż przy znakomitych profesjonalnych artystach i poczuć brawa płynące od ponad tysięcznej widowni! Zespół występuje zarówno w spektaklach z bieżącego repertuaru Teatru (m.in. Straszny dwór, Baron cygański, Carmen, Tosca), jak i bierze udział w koncertach tematycznych i okolicznościowych czy w specjalnie z myślą o nich stworzonym spektaklu Gdzie mieszka Królewna Śnieżka?
W chórze występują dzieci w wieku 7-15 lat, w ramach spotkań dydaktycznych uczestniczą w zajęciach wokalnych i ruchowych, które odbywają się dwa razy w tygodniu, natomiast próby do spektakli są ustalane na bieżąco.
Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach Chóru!
kierownictwo chóru: Maciej Salski

VERDIANA
Łódzki Chór Teatralny

nabór do zespołu:
20, 22, 27, 29 IX 2016

„Verdiana" to nowopowstający chór, działający przy łódzkiej operze, składający się z mieszkańców Łodzi i regionu. Kto z nas nie lubi sobie podśpiewywać?! Śpiewamy przy różnych okazjach i bez nich, w towarzystwie i do lustra, na cały głos lub tylko „pod nosem" i to niezależnie od tego czy znamy tekst, czy dorabiamy własny. I bardzo dobrze, bo śpiewanie to na pewno relaks, zabawa i całkiem niezła komunikacja z innymi, a na pewno z sobą samym! Nawet jeśli nie czujemy się w śpiewie najpewniej, to jest okazja do sprawdzenia swoich możliwości – proponujemy wspólne śpiewanie pod okiem profesjonalnych chórmistrzów.
Podczas prób nasi pedagodzy poprowadzą ćwiczenia z emisji głosu, a przede wszystkim nauczą najpiękniejszego operowego repertuaru chóralnego. Udział w chórze może być jedyną szansą poznania teatru operowego i wystąpienia na wielkiej scenie u boku artystów Teatru Wielkiego podczas koncertu finałowego na zakończenie sezonu.

kierownictwo chóru: Dawid Jarząb

W październiku i listopadzie odbędą się próby warsztatowe, kolejne spotkania co 2 tygodnie, podczas których poprowadzone zostaną zajęcia z następującym programem:

IX nabór do zespołu
X-XI warsztaty i emisja głosu
XII „Va pensiero" z Nabucco Giuseppe Verdiego
I „Spod igiełek" ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki
II „Chi del gitano" z Trubadura Giuseppe Verdiego
III „Wielka sława to żart" z Barona cygańskiego Johanna Straussa
IV „Squilli, echeggi" z Trubadura Giuseppe Verdiego
V Mazur „Hej zagrajcie" ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki
VI Koncert finałowy

GŁOS POD WŁOS

20 X 2016 Polska muzyka ludowa
22 XI 2016 Dykcja w śpiewie
8 XII 2016 Kolędowanie
17 I 2017 Muzyka rozrywkowa
23 II 2017 Kołysanki w zimowe wieczory
23 III 2017 Muzyka Wielkopostna
13 IV 2017 Podstawy polifonii
18 V 2017 Chór w operze

Zajęcia w formie zabawy wokalnej, pod kierunkiem dyrygenta, zamiast lekcji muzyki w ławkach szkolnych? Podczas spotkań „Głos pod włos" realizowany jest program, który stać się może idealnym uzupełnieniem typowych zajęć szkolnych. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w próbie wokalnej, złożonej z rozgrzewki, a potem wspólnego zaśpiewania wybranego utworu lub jego fragmentu. Poprzez grupowe aktywizowanie uczestników zajęć poszerzymy ich wiedzę muzyczną, umiejętności związane z podstawami techniki wokalnej, zapisem nutowym melodii, a także historią powstania danego utworu. Lekcja muzyki w... półnutce!
Tematyczne zajęcia organizowane w sezonie artystycznym 2016/2017 umożliwią stałym uczestnikom poznawanie nowych zagadnień, repertuaru i ciekawostek muzycznych.

prowadzący: Dawid Jarząb

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

terminy:
26 IX, 24 X, 12 XII 2016
30 I, 27 II, 27 III, 24 VI, 29 V, 19 VI 2017

Zajęcia multidyscyplinarne, skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat. Magia teatru operowego jest wyjątkowa, gdyż składa się z połączenia sztuk: muzyki, plastyki, tańca. Podczas jednej wizyty w Teatrze uczestnicy mają możliwość udziału w zajęciach wokalnoaktorskich, tanecznych, muzycznych oraz plastycznych. Zajęcia zmieniają się co godzinę, aby wszyscy uczestnicy mieli okazję zaprezentować się w każdej z tych dyscyplin oraz nabyć nową wiedzę i umiejętności.
W pierwszej połowie sezonu artystycznego 2016/2017 zajęcia będą oparte o fragmenty opery Carmen Georgesa Bizeta, druga połowa roku to Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Warsztaty odbywają się w ostatni poniedziałek każdego miesiąca (za wyjątkiem grudnia i czerwca), czas trwania: ok. 5 godzin.

prowadzący: Anna Adamiak, Sylwia Nowicka, Maria Tomala, Wiktor Krakowiak-Chu

ZA KULISAMI...

Wizyta za teatralnymi kulisami może być niezapomnianą przygodą dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Wycieczki po teatrze są niepowtarzalną okazją, by stanąć na jednej z największych scen operowych w kraju i Europie, poczuć dreszcz emocji, którego na co dzień doświadczają artyści - artyści największej sławy jak np.: Renato Bruson, Placido Domingo, Boris Ejfman, Alicia Alonso, Kiri Te Kanawa. W świecie teatralnych kulis jest jeszcze wiele ścieżek, które warto odkryć. Obecny budynek techniczny ma powierzchnię 5 294 m2, znajdują się w nim: magazyn kostiumów, który jest największą naszą garderobą mieszczącą ponad 55 tys. kostiumów, pracownia – malarska, zajmująca powierzchnię jak 2,5 boiska do siatkówki, krawiecka, szewska, na trasie nie zabraknie też perukarni oraz reprezentacyjnego foyer z jego weneckimi lustrami.
Zapraszamy grupy zorganizowane (powyżej 10 osób). Wycieczki odbywają się wyłącznie od poniedziałku do piątku, czas trwania ok. 60 min.

prowadząca: Małgorzata Drobniewska

SELLINARIUM

terminy:
25 IX, 30 X, 27 XI, 18 XII 2016
29 I, 26 II, 26 III, 30 IV, 28 V, 18 VI 2017

To pierwszy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej, czyli do seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej. Duchowym patronem projektu, który w przyszłości mógłby się rozrosnąć do „wszechnicy operowej", jest Fryderyk Sellin – twórca (istniejącego w latach 1902-1920) pierwszego teatru muzycznego w Łodzi znanego jako Teatr Wielki. Sellinarium obejmuje comiesięczne seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Nie zabraknie też miejsca na panele dyskusyjne, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

prowadzący: Michał J. Stankiewicz i Goście

BAJKOPERA

Bajki, opery i balety często mają wspólne wątki, niejednokrotnie utwory przeznaczone na dużą scenę teatralną powstawały w oparciu o legendy, baśnie i opowiadania wybitnych przedstawicieli tych gatunków literackich. Ezop, Perrault, Andersen, bracia Grimm, E.T.A. Hoffmann – choć sami dobrze znani, nie od razu są łączeni z wybitnymi kompozycjami powstałymi na podstawie ich baśni. Razem
z dziećmi będziemy je czytać, porównywać i odnajdywać różnice i wspólne elementy w oparciu o Kopciuszka, Śpiącą królewnę, Królewnę Śnieżkę, Dziadka do orzechów, Jasia i Małgosię i wiele wiele innych...
Zajęcia będą odbywać się w specjalnej sali przeznaczonej do działań edukacyjnych. Oprócz czytania dzieci będą mogły rysować, kolorować oraz poznawać rekwizyty z różnych przedstawień naszego repertuaru

BLIŻEJ TEATRU WIELKIEGO w ŁODZI

Repertuar nasz cieszy się coraz większą popularnością, dlatego wychodzimy naprzeciw wszystkim, którzy chcą korzystać z niego w sposób regularny - grupom zorganizowanym, placówkom oświatowym. Uczestnicy akcji BTW mają możliwość nabycia biletów zbiorowych biletów po specjalnej zniżce – w cenie 25 zł na spektakle szeregowe, 30 zł na premiery (oprócz imprez obcych). Ku zachęceniu grona wychowawców – opiekunom młodzieży Teatr zapewnia bilety bezpłatne (jeden na 15-osobową grupę młodzieży). Warunkiem przystąpienia do akcji jest wypełnienie deklaracji poprzez dokonanie wyboru minimum czterech pozycji oraz przesłanie wypełnionego zgłoszenia. Termin składania zgłoszeń upływa z dn. 26 września. Bilety dla akcji Bliżej Teatru Wielkiego sprzedawane są na wybrane spektakle w określonej strefie widowni. Ich liczba jest ograniczona.

koordynacja: Biuro Obsługi Widzów (Barbara Emilianowicz)

Intencje są oczywiste, chcemy przybliżyć operę i balet jako dziedziny sztuki teatru muzycznego, rozwijać kreatywność za pomocą ćwiczeń w śpiewie, tańcu i plastyce, kształtować potencjalnego widza sztuki operowej, który świadomie korzysta z szerokiej oferty kulturalnej, ułatwić poznanie specyfiki teatru operowego, zaproponować atrakcyjny i twórczy sposób spędzenia czasu.

(-)
Materiał Opery
3 września 2016

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...