Program TR Warszawa

TR Warszawa w nowym sezonie 2016/2017

W nowym sezonie program TR Warszawa będzie łączył prezentacje naszych repertuarowych spektakli i premier, realizowanych przez najważniejszych polskich artystów teatralnych z przedstawieniami Młodego TR, przygotowanymi przez młodych twórców oraz nurtem międzynarodowych koprodukcji. TR Warszawa pozostanie miejscem eksperymentu i spotkania różnych dziedzin sztuki: zaproszeni do współpracy twórcy będą czerpać inspirację z muzyki współczesnej, prozy, filmu i literatury non-fiction.

Sezon rozpoczynamy już 2 września pokazami spektaklu Ewelina płacze w reżyserii Anny Karasińskiej. Następnie zagramy Roberta Robura na podstawie Niezwykłych przygód Roberta Robura Mirosława Nahacza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Możliwość wyspy wg Michela Houellebecqa w reżyserii Magdy Szpecht.

Pierwszą premierą sezonu będzie spektakl muzyczny Wojtka Blecharza SOUNDWORK w październiku 2016 roku. Wybitny kompozytor muzyki współczesnej zrealizuje z aktorami TR przedstawienie z własną, specjalnie napisaną dla tego projektu muzyką.

Bardzo ważny kierunek programowy to współpraca międzynarodowa, na jesień 2016 roku zaplanowana jest premiera Iwony, księżniczki Burgunda w reżyserii Grzegorza Jarzyny w Teatrze Narodów w Moskwie, która powstaje w koprodukcji z TR Warszawa. W przedstawieniu zagrają najlepsi moskiewscy aktorzy, wyłonieni w castingu. Kolejną planowaną koprodukcją będzie spektakl Grzegorza Jarzyny, inspirowany filmem Idioci Larsa von Triera, którego premiera planowana jest na luty 2017 roku w TR Warszawa w koprodukcji z Tianjin i Harbin Grand Theater z Chin. Jesienia odbęda się także pokazy Koncertu życzeń na Maribor Theatre Festival oraz w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku.

W ramach Młodego TR w listopadzie pokażemy kolejny TR DOC, czyli przegląd dokumentalnych spektakli młodych artystek i artystów teatru, realizowany wspólnie z Fundacją Teatru BOTO – organizatorem festiwalu Sopot Non-Fiction i Bemowskim Centrum Kultury. Na kwiecień planowana jest premiera spektaklu Jędrzeja Piaskowskiego, zeszłorocznego laureata nagrody „Debiut TR" przyznanej na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie jesienią 2015 roku.

W październiku TR Warszawa ze spektaklem Ewelina płacze wyruszy w kolejny objazd w ramach programu Instytutu Teatralnego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego TEATR POLSKA. Przedstawienie zaprezentujemy w Jarocinie, Koninie, Krasnystawie, Kraśniku, Krotoszynie, Nowej Soli i Żarach.

Głównemu programowi towarzyszyć będą projekcje filmowe, czytania i koncerty. W listopadzie zaprezentujemy w formie czytań scenicznych cztery współczesne sztuki teatralne z Hiszpanii. Projekt jest efektem współpracy międzynarodowej TR Warszawa z agencją promocji hiszpańskiej kultury Acción Cultural Española w Madrycie. W ramach cyklu Film TR, którego kuratorem jest Ryszard Jaźwiński, dziennikarz filmowy Programu 3 Polskiego Radia, raz w miesiącu będziemy prezentować filmy Wszystkie projekcje zakończone będą spotkaniami z twórcami filmów oraz dyskusjami z publicznością.

Kontynujemy współpracę z Festiwalem Pięciu Smaków i jego muzyczną częścią: Radio Azja, jesienią w TR Warszawa wystąpią z koncertami awangardowi muzycy z Korei Południowej, Tajlandii i Japonii.

(-)
Materiał Teatru
3 września 2016
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...