Projekt Cobra w Kanie

"Vice Versa" - Cobra Theater

W pierwszy weekend 2014 roku KANA zaprasza na berliński spektakl "Vice Versa", dwa koncerty oraz na warsztaty dla organizatorów festiwali.

Późnym latem 1939 r. Vsevolod Meyerhold został zaaresztowany przez służby bezpieczeństwa ZSRR. Do swojego przyjaciela Molotova napisał z więzienia: "Urzędnicy zaczęli używać przemocy przeciwko mnie, choremu, 65-letniemu człowiekowi."

Członkowie grupy "cobra-theater.cobra" mówią o tym tak: "Zastanawiam się, jak sobie to wyobrazić. Widzę sprawnie zorganizowaną scenę z plutonem egzekucyjnym, jak na lekcjach historii, kiedy rozmawialiśmy na temat stalinowskich czasów. Widzę głupio-wierną twarz Sergieja Eisensteina, jak w tym samym roku (1939!) dla Stalina robi inscenizację "Walkirii" w Teatrze Bolszoj. To była karą od Stalina za to, że jego filmy przez lata więcej kosztowały, niż zarabiały. Boris Shumyatsky, producent Mosfilmu, został jednak zastrzelony.

Co jeszcze widzę? Widzę brunatnego niedźwiedzia, który przytula gołego mężczyznę na plaży. Widzę kobietę, która wygląda jakby ONA była dzieckiem, z opakowania po czekoladzie. A poza tym widzę, jak leżę twarzą na podłodze, bo potknąłem się o kant dywanu kiedy przeszedłem przez drzwi."

Cobratheater.cobra, autorzy spektaklu "Vice Versa" to sieć założona w roku 2008 przez Juliane Hahn, Martina Grunheita i Wanję van Suntum w Hildesheim. Funkcjonuje też jako marka. Kto choć raz uczestniczył w projekcie pod jej egidą, może sygnować własne projekty jako cobra[...].cobra. W ramach sieci powstają spektakle, filmy krótkometra-żowe, instalacje i sztuki wideo.

Całe wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny.

Co, gdzie, za ile

Vice Versa, 3-4 stycznia, Teatr Kana, godz. 18,19.30, wstęp

wolny.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
1 stycznia 2014

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia