Projekt "Pięć polskich mów" w Polskim

Pięć polskich mów" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski w Warszawie

"Pięć polskich mów" to długofalowy projekt badań artystycznych i naukowych Michała Zadary, w wyniku którego powstanie pięć zdarzeń teatralnych opartych na wybranych mowach wygłoszonych w Polsce w XX wieku.

Razem stworzą one ciekawy przegląd polskich losów i postaw minionego stulecia. Pierwszy odcinek poświęcony będzie Przemówieniu Józefa Piłsudskiego wygłoszonym w Sali Malinowej Hotelu Bristol w dniu 3 lipca 1923 roku.

"Pięć polskich mów" to publiczne laboratorium, badające możliwości przeniesienia mów z polityki i historii do teatru jako materiału artystycznego. Widzowie na tych spotkaniach nie dostaną gotowego produktu artystycznego, lecz będą mogli razem ze specjalistami zastanawiać się nad historycznym, społecznym i artystycznym wymiarem tych szczególnych tekstów z polskiej historii.

Michał Zadara o swoim projekcie:
Pomysł na realizację spektaklu o polskiej retoryce urodził się w mojej głowie przy okazji działalności na rzecz "Obywateli kultury". Zacząłem ię przysłuchiwać wystąpieniom publicznym zarówno na mniejszych spotkaniach, jak i najważniejszym mowom polityków. Wniosek, że polska retoryka jest w bardzo złym stanie, nasuwał się sam ()
Zastanawiałem się , co ja, jako reżyser teatralny mogę zrobić, by wygłaszanie mów stało się chociaż trochę przedmiotem refleksji,
pomyślałem, że mógłbym stworzyć spektakl, którego materią tekstową byłyby najważniejsze mowy polskie XX wieku.

(-)
Materiały Teatru
5 maja 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia