Promocja sztuki performatywnej

Obserwatorium Artystyczne ENTRÉE.

Jest to projekt artystyczny, którego głównymi celami są:

- promocja poprzez cykl prezentacji sztuki performatywnej, uprawianej przez młodych twórców w obszarze pozainstytucjonalnym,
- dokumentacja działań artystycznych z tego kręgu,
- wsparcie merytoryczne i techniczne młodych artystów, nie mających dostępu do profesjonalnej infrastruktury teatralnej
- kreowanie modelu rodzinnego uczestnictwa w kulturze (w działania młodych twórców emocjonalnie zaangażowani są ich bliscy – - wśród nich często osoby nie mające kontaktu z zawodowym teatrem. W pokazach swoich przyjaciół, dzieci itp. uczestniczą chętnie poznając tym samym teatr jako instytucję)
- działania zmierzające w kierunku stworzenia swoistego środowiska młodych ludzi skupionego wokół przyjaznego im miejsca.

ENTRÉE składa się z etapu selekcji, prezentacji i rezydencji artystycznej. Do I edycji projektu zgłoszono 20 spektakli, w większości z Górnego Śląska. Ostatecznie do fazy prezentacji zakwalifikowano sześć spektakli:
„Szary" Teatru Momo (Katowice)
„Tydzień" Filipa Kosiora (Chorzów)
„Maszynopis" Grupy Teatralnej Bez Paniki (Chorzów)
„Karolina" Koriny Kordovy (Sao Paulo/Bytom)
„Głodnie" grupy Rozczyny (Katowice/Szczecin/Poznań)
„Krzesła" Michała Stankiewicza (Gródek)

W pracach jury na etapie selekcji pracowali uznani twórcy i menedżerowie kultury związani ze Śląskiem lecz działający ponadlokalnie. Byli to: Maciej Pieprzyca (reżyser), Dariusz Miłkowski (reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Rozrywki), Wojciech Kuczok (dramaturg, scenarzysta), Wojciech Kucharczyk (muzyk, producent muzyczny), Katarzyna Aleksander-Kmieć (choreograf), Sebastian Cichocki (krytyk i kurator sztuki współczesnej).

Pokazy każdorazowo odbywały się przy komplecie publiczności. Po każdym z nich jurorzy i widzowie mogli uczestniczyć w dyskusji z twórcami. Projekt otrzymał własną identyfikację wizualną, która ze względu na wysoką wartość artystyczną promowała ENTRÉE m. in. w ramach „Mobilnej Galerii Designu" prowadzonej na środkach komunikacji publicznej przez firmę Business Consulting – partnera projektu. Został również uruchomiony serwis internetowy www.entree.trafri.net.

Laureatem I edycji projektu została Grupa Teatralna Bez Paniki za spektakl „Maszynopis".

(-)
Materiał organizatora
12 maja 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki