Promocyjne zaproszenie

"Himmelweg. Droga do nieba" - Teatr im. Słowackiego w Krakowie

Jeżeli nie mają Państwo jeszcze planów na czwartkowy wieczór to pragniemy Państwa zaprosić na spektakl "Himmelweg. Droga do nieba" do Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Tylko w dniu 20 października z załączonym kuponem bilet w cenie 10 zł

To polska prapremiera sztuki wybitnego współczesnego dramatopisarza hiszpańskiego Juana Mayorgi. Czy w czasach Holocaustu mogły istnieć „przyjazne” obozy koncentracyjne? Naziści stworzyli w Niemczech kilka takich pokazowych obozów, które prezentowali podczas kontroli wysłanników Czerwonego Krzyża. Jeden z nich odwiedził bohater sztuki Juana Mayorgi. Ale chociaż fabuła tej sztuki w dużym stopniu opiera się na faktach, nie jest ona dokumentem. To precyzyjnie skonstruowana i trzymająca w napięciu opowieść, która obnaża proces tworzenia fikcyjnego świata i budowania wizji „dobrych nazistów”. 

W tekście Mayorgi nie chodzi jednak tylko o rozrachunek z Holocaustem. W dzisiejszym świecie – zdaje się przestrzegać autor – często mamy do czynienia z tego rodzaju symulacjami: kreowaniem wirtualnych przestrzeni, których głównym zadaniem jest zamaskowanie zła. Sztuka została uznana za najlepszy dramat obcojęzyczny, przełożony na polski w 2010 roku.

(-)
Materiały Teatru
20 października 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...