Promocyjne zaproszenie

"Himmelweg. Droga do nieba" - Teatr im. Słowackiego w Krakowie

Jeżeli nie mają Państwo jeszcze planów na czwartkowy wieczór to pragniemy Państwa zaprosić na spektakl "Himmelweg. Droga do nieba" do Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Tylko w dniu 20 października z załączonym kuponem bilet w cenie 10 zł

To polska prapremiera sztuki wybitnego współczesnego dramatopisarza hiszpańskiego Juana Mayorgi. Czy w czasach Holocaustu mogły istnieć „przyjazne” obozy koncentracyjne? Naziści stworzyli w Niemczech kilka takich pokazowych obozów, które prezentowali podczas kontroli wysłanników Czerwonego Krzyża. Jeden z nich odwiedził bohater sztuki Juana Mayorgi. Ale chociaż fabuła tej sztuki w dużym stopniu opiera się na faktach, nie jest ona dokumentem. To precyzyjnie skonstruowana i trzymająca w napięciu opowieść, która obnaża proces tworzenia fikcyjnego świata i budowania wizji „dobrych nazistów”. 

W tekście Mayorgi nie chodzi jednak tylko o rozrachunek z Holocaustem. W dzisiejszym świecie – zdaje się przestrzegać autor – często mamy do czynienia z tego rodzaju symulacjami: kreowaniem wirtualnych przestrzeni, których głównym zadaniem jest zamaskowanie zła. Sztuka została uznana za najlepszy dramat obcojęzyczny, przełożony na polski w 2010 roku.

(-)
Materiały Teatru
20 października 2011

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...