Prosta historia

"Wróg ludu" - reż. Jan Klata - Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Jan Klata w nowym spektaklu uwspółcześnia odwieczne dylematy zawarte w dziele Ibsena. I choć wciąż hołduje szalonej poetyce kreskówki, "Wróg ludu" w adaptacji Michała Buszewicza to w gruncie rzeczy prosta historia o tym, że świat nie jest piękny, ale i tak warto o niego walczyć.

Pokryte zaciekami kafelki wokół tandetnego, choć kolorowego śmietniska - oto rzeczywistość morskiego uzdrowiska na skraju katastrofy. Tu rozgrywa się konflikt pomiędzy braćmi - miejskim lekarzem oraz burmistrzem (Radosław Krzyżowski). W tle rodzący się kapitalizm, wszechwładna opinia publiczna i prowincjonalne polityczne gierki. Dobro wspólne kontra żądza zysku, kariera kontra wierność sobie.

Scenografia Justyny Łagowskiej zaskakuje dowcipem i pomysłowością. W tym przygodowym moralitecie znakomicie odnajdują się Monika Frajczyk w roli czarująco naiwnej córki doktora Stockmanna oraz Małgorzata Zawadzka jako żona skupiona na codziennej walce o byt. Przede wszystkim jednak to aktorski popis Juliusza Chrząstowskiego. Jego Stockmann to idealista, buntownik, ale i wariat, egoista, pyszniący się swoim moralnym triumfem. W scenie improwizowanej rozmowy z krakowską publicznością stawia prowokacyjne pytania o powinności teatru i zwyczajną ludzką przyzwoitość. A wszystko to w mieście, "gdzie każde wstanie z krzesła uważa się za początek rewolucji".

Michał Centkowski
Newsweek
22 października 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki