Proszę wstać, sąd idzie

"Osąd" - reż: J. Kalina, L. Mądzik, P. Passini - Wrocławski Teatr Pantomimy

Obraz "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga stał się inspiracją dla trzech twórców - Jerzy Kalina, Leszek Mądzik i Paweł Passini stworzyli na jego podstawie tryptyk. "Osąd" Wrocławskiego Teatru Pantomimy będzie miał swoją premierę już dziś na Scenie na Świebodzkim.

Kalina z tematem sądu ostatecznego mierzy się po raz drugi - dziesięć lat temu na schodach ewakuacyjnych wrocławskiej kamienicy zrealizował performance "Praska zima", dedykowany Janowi Palachowi. 

- Jego heroiczny akt samospalenia w przejmujący sposób potwierdził apokaliptyczność doznań, jakie są naszym udziałem w życiu - tłumaczy artysta. Dekadę później wraca do tematu. - Pragnę go zrealizować w najbardziej osobistej formie - deklaruje. - Stan destrukcji duchowej wyrażony w moim spektaklu jest doświadczeniem jednostkowym. Nie ma w nim podziału na niebo, piekło, czyściec. Jest stan depresyjnej samotności w chwilach ostatecznych rozstrzygnięć. Jest też moja niezgoda na wyrok wiecznego potępienia. "Sąd idzie" to moje lęki, obawy, strach, ale i wiara w ułaskawienie.

Z kolei Mądzika interesuje niekoniecznie ostateczny, ale raczej codzienny osąd, stawiający na szali nasze wyrzuty sumienia. Reżyser odcina się od nawiązań wprost do obrazu Memlinga. Opiera swoją opowieść na grze muzyką i światłem - w spektaklu usłyszymy kompozycje Estończyka Arvo Parta.

Passini próbuje zbudować wizję sądu ostatecznego z ludzkiej perspektywy, z narracją obrazu kojarzy wypadki samochodowe - sytuację, w której śmierć dotyka człowieka w sposób nagły i niespodziewany, kiedy nie ma czasu na osąd. W jego wizji rola rekwizytów będzie ograniczona, pojawią się natomiast wizualizacje wyświetlane na postaciach aktorów. Passini wprowadza do swojego spektaklu słowo - na scenie pojawi się Maciej Wyczański, aktor dramatyczny, w roli Boga stawiającego ostateczne pytania światu pędzących samochodów.

maga
Gazeta Wyborcza Wrocaw
19 marca 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia