Protest songi śpiewane do dziś

11. Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja"

19 wykonawców z niemal całej Polski weźmie udział w konkursowych przesłuchaniach 11. Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Impreza rusza dzisiaj w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Potrwa dwa dni.

Uczestnicy konkursu wykonując jeden własny utwór i jeden z repertuaru Kaczmarskiego będą rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi w tym roku 10 tys. zł.

W części artystycznej, w specjalnie przygotowanym na potrzeby kołobrzeskiego festiwalu programie "Listy wojenne według Jacka Kaczmarskiego" zaprezentują się: Olga Szomańska, Wojciech Brzeziński, Marcin Kołaczkowski oraz zespół Kameleon. Widowisko w reżyserii Hadriana Filipa Tabęckiego ma nawiązywać do historii II wojny światowej i powstania warszawskiego.

Podczas festiwalu odbędzie się także spotkanie z Katarzyną Walentynowicz, autorką wydanej w kwietniu br. książki "Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim". O bardzie na jej kartach opowiadali m.in. Alicja Delgas, Zbigniew Łapiński, Kazimierz Wojtaniec i Krzysztof Nowak.

Pokazany zostanie również zarejestrowany przez telewizję wywiad - koncert "Jacek Kaczmarski o niepodległości".

Imprezie będzie towarzyszył 2. Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Festiwal "Nadzieja" odbywa się od 2004 r. Na imprezie występowali m.in. Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Jacek Kleyff, Mirosław Czyżykiewicz, Artur Andrus, Mirosław Baka, Kuba Sienkiewicz, Piotr Bukartyk, Alosza Awdiejew, Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Jaromir Nohavica, Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki i Katarzyna Groniec.

Organizatorem imprezy jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z siedzibą w Gdańsku.

Jacek Kaczmarski (1957 - 2004) był poetą, prozaikiem i pieśniarzem. Publiczność zapamiętała go, jako barda śpiewającego z gitarą protest songi. Do najbardziej znanych utworów należą "Mury", "Obława", "Rejtan, czyli raport ambasadora", "Sen Katarzyny II".

Kaczmarski powszechnie kojarzony był z początkami i etosem NSZZ "Solidarność." Okres stanu wojennego, który wprowadzono w Polsce, gdy koncertował we Francji, artysta spędził na emigracji. Do

Polski wrócił w 1990 r. Pięć lat później przeniósł się do Australii. Zmarł 10 kwietnia 2004 r. po przegranej walce z nowotworem. Pochowano go na Powązkach w Warszawie.

(-)
(PAP)
25 lipca 2014
Portrety
Jacek Kaczmarski

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia