Protokoły Jury

51. Przegląd Teatrów Małych Form, Szczecin 2016

Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form „KONTRAPUNKT 2016" w Szczecinie w składzie: Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Dorota Ignatjew, Artur Pałyga, Dorte Lena Eilers oraz Anja Quickert po obejrzeniu w dniach 19-23 kwietnia 2016 roku dziesięciu spektakli konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać następujące nagrody:

1. Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu Przeglądu w wysokości 10 000 złotych otrzymują: Anna Smolar, Michał Buszewicz, Anna Met, Dominika Korzeniecka, Paulina Lombarowicz, Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanną Rzączyńska, Izabela Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak, twórcy spektaklu „Aktorzy żydowscy" w reżyserii Anny Smolar z Teatru Żydowskiego w Warszawie za odwagę w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich. Za bardzo ważną i szczególnie aktualną w dzisiejszej Polsce lekcję tego, w jaki sposób można konfrontować się z własną tradycją i historią. Za kolektywną pracę, która zaowocowała spektaklem ukazującym bogactwo i różnorodność estetyk i form współczesnego teatru, a także za otwarcie widza na doświadczenie wspólnotowe.

2. Nagrodę Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina w wysokości 8 000 zł otrzymują Maria Maj, Ewelina Pankowska, Adam Woronowicz i Rafał Maćkowiak, aktorzy spektaklu „Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru Rozmaitości w Warszawie za ukazanie wartości kolektywnej pracy w teatrze; za stworzenie perfekcyjnie współgrającego zespołu, który bawiąc się swoją tożsamością, zadaje ważne pytanie o to, co znaczy dzisiaj bycie sobą.

3. Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu
w wysokości 5 000 zł otrzymuje Benjamin Verdonck za konsekwencję w tworzeniu autonomicznej wypowiedzi artystycznej i za stworzenie bazującego na minimalnych środkach wyrazu oryginalnego języka teatralnego, który uwodzi.

4. Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego wysokości 4 000 zł otrzymuje Anna Karasińska, reżyserka spektaklu „Ewelina płacze" z Teatru Rozmaitości w Warszawie, za błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej.

5. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki, aktorzy spektaklu „Nieznośnie długie objęcia" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie za znakomite wykonanie teatralnej partytury, wyeksponowanie jej muzyczności i poszukiwanie nowych form mówienia w teatrze.

6. Wyróżnienie w wysokości 1500 zł otrzymują Barbara Ehnes, Chris Kondek i Philip Hohenwarter za scengorafię i wideo do spektaklu „Baal" w reżyserii Stefana Puchera z Deutsches Theater w Berlinie za wizualno-przestrzenną konstrukcję, która poszerza sens teatralnej opowieści.

Protokół przyznania Grand Prix, czyli Wielkiej Nagrody Publiczności
51. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016

Komisja Skrutacyjna 51. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016 w składzie:
Bożena Belicka
Magdalena Jasińska
Jadwiga Wójcik
po otworzeniu urn i obliczeniu kart do głosowania stwierdziła, że w plebiscycie oddano 217 głosów
(w tym 4 głosy nieważne) na 10 spektakli spośród 10 biorących udział w konkursie. Poszczególne spektakle zdobyły następującą ilość głosów:
,,Nieznośnie długie objęcia" - 70
,,Ewelina płacze" – 40
,,Maria Callas. Master Class" - 25
,,Aktorzy żydowscy" - 25
,,Ojciec matka tunel strachu" – 20
,,Deep Dish" – 15
,,notallwhowanderearelost" - 8
,,Wojny, których nie przeżyłam" - 7
,,Baal" – 1
,,Bella Figura" - 2

GRAND PRIX, czyli WIELKĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, w wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina oraz tradycyjną statuetkę otrzymuje, uzyskawszy 70 głosów, spektakl ,,Nieznośnie długie objęcia" w reżyserii Pawła Iwana Wyrypajewa.

Bożena Belicka
Magdalena Jasińska
Jadwiga Wójcik

Nagrody dla widzów -– grafiki Henryka Sawki otrzymują:

1. Magdalena Adamska
2. Barbara Lipińska
3. Dorota Makowska
4. Piotr Kurczyński
5. Arleta Mariankowska
6. Anna Kasprzykowska
7. Marcin Żurek

Bożena Belicka
Magdalena Jasińska
Jadwiga Wójcik

 

Szczecin, 23 kwietnia 2016 r.

(-)
Materiał organizatora
25 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia