Provisorium i Ósemki

Teatr niezależny w Chatce Żaka

Stara gwardia Teatru Provisorium: Jacek Brzeziński, Andrzej Mathiasz i Jan Maria Kłoczowski oraz szef tej konstelacji, Janusz Opryński, znowu pojawią się na scenie. Z okazji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej imprezy pod nazwą "Rok kultury niezależnej. Teatr niezależny". Wystąpi też Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem "Piołun" [na zdjęciu].

Miejscem wydarzenia będzie ACK Chatka Żaka. Spektakle to część dużego programu pod hasłem "Rok kultury niezależnej". Całe przedsięwzięcie zacznie się dziś o godz. 17.30 dyskusją panelową na temat teatru niezależnego. Udział w spotkaniu zapowiedzieli: prof. Lech Śliwonik, prof. Aldona Jawłowska, Zofia Dworakowska i dr Daniel Przęstek. Z aktorami Provisorium spotkamy się o godz. 20. Zobaczymy ich w nietypowej sytuacji, nie będą grać, a jedynie czytać fragmenty trzech, historycznych już spektakli: "Nasza niedziela" , "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe", "Wspomnienia z domu umarłych", wszystkie w reżyserii Janusza Opryńskiego. Pierwszy miał premierę w 1978 r., powstał na podstawie tekstów Miłosza, Hłaski, Gombrowicza, Sterna oraz Deklaracji Praw Człowieka. Scenariusz "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe" bazował na twórczości Stanisława Brzozowskiego, Dostojewskiego i Mandelsztama (premiera rok później). "Wspomnienia" powstały w stanie wojennym, w oparciu o "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego. - Pomysł narodził się w czasie pobytu aktorów w więzieniu - wspomina Opryński. Premiera - 1983 r.

W sobotę najpierw zobaczymy Ósemki w wersji filmowej. O godz. 16 w małej sali odbędzie się projekcja "Wzlotu", spektaklu z 1982 r., za który poznański teatr dostał Nagrodę Kulturalną Solidarności przyznaną przez Tymczasową Komisję Koordynacyjną NSZZ Solidarność. Później na ekranie pojawią się przedstawienia Teatru Domowego z Warszawy ("Degrengolada" P. Kohorta i "Largo desolato" V. Havla). I wreszcie Ósemki na żywo, w spektaklu "Piołun" z 1985 r.

W latach 70. Lublin był ważnym ośrodkiem kultury studenckiej w Polsce. Działały wtedy: Provisorium, Scena 6 Henryka Kowalczyka i Grupa Chwilowa Krzysztofa Borowca.

Teatr niezależny

Provisorium - piątek, godz. 20

Teatr Ósmego Dnia - sob., godz. 19

Chatka Żaka, wstęp wolny
(mi)

Teresa Dras
Kurier Lubelski
30 maja 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki