Provisorium i Ósemki

Teatr niezależny w Chatce Żaka

Stara gwardia Teatru Provisorium: Jacek Brzeziński, Andrzej Mathiasz i Jan Maria Kłoczowski oraz szef tej konstelacji, Janusz Opryński, znowu pojawią się na scenie. Z okazji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej imprezy pod nazwą "Rok kultury niezależnej. Teatr niezależny". Wystąpi też Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem "Piołun" [na zdjęciu].

Miejscem wydarzenia będzie ACK Chatka Żaka. Spektakle to część dużego programu pod hasłem "Rok kultury niezależnej". Całe przedsięwzięcie zacznie się dziś o godz. 17.30 dyskusją panelową na temat teatru niezależnego. Udział w spotkaniu zapowiedzieli: prof. Lech Śliwonik, prof. Aldona Jawłowska, Zofia Dworakowska i dr Daniel Przęstek. Z aktorami Provisorium spotkamy się o godz. 20. Zobaczymy ich w nietypowej sytuacji, nie będą grać, a jedynie czytać fragmenty trzech, historycznych już spektakli: "Nasza niedziela" , "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe", "Wspomnienia z domu umarłych", wszystkie w reżyserii Janusza Opryńskiego. Pierwszy miał premierę w 1978 r., powstał na podstawie tekstów Miłosza, Hłaski, Gombrowicza, Sterna oraz Deklaracji Praw Człowieka. Scenariusz "Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe" bazował na twórczości Stanisława Brzozowskiego, Dostojewskiego i Mandelsztama (premiera rok później). "Wspomnienia" powstały w stanie wojennym, w oparciu o "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego. - Pomysł narodził się w czasie pobytu aktorów w więzieniu - wspomina Opryński. Premiera - 1983 r.

W sobotę najpierw zobaczymy Ósemki w wersji filmowej. O godz. 16 w małej sali odbędzie się projekcja "Wzlotu", spektaklu z 1982 r., za który poznański teatr dostał Nagrodę Kulturalną Solidarności przyznaną przez Tymczasową Komisję Koordynacyjną NSZZ Solidarność. Później na ekranie pojawią się przedstawienia Teatru Domowego z Warszawy ("Degrengolada" P. Kohorta i "Largo desolato" V. Havla). I wreszcie Ósemki na żywo, w spektaklu "Piołun" z 1985 r.

W latach 70. Lublin był ważnym ośrodkiem kultury studenckiej w Polsce. Działały wtedy: Provisorium, Scena 6 Henryka Kowalczyka i Grupa Chwilowa Krzysztofa Borowca.

Teatr niezależny

Provisorium - piątek, godz. 20

Teatr Ósmego Dnia - sob., godz. 19

Chatka Żaka, wstęp wolny
(mi)

Teresa Dras
Kurier Lubelski
30 maja 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia