Przeboje światowego i polskiego kina

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

Pomysł festiwalu nawiązuje do ballady "Nim wstanie dzień" z muzyką Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego i słowami Agnieszki Osieckiej z filmu "Prawo i pięść" z 1964 r., w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, zrealizowanego na podstawie powieści Józefa Hena "Toast". Zdjęcia do filmu, w którym grali m.in. Gustaw Holoubek, Hanna Skarżanka, Ewa Wiśniewska, Wiesław Gołas i Zdzisław Maklakiewicz, kręcono na toruńskim Rynku Nowomiejskim.

Koncert otwarcia festiwalu obędzie się w czwartek w Teatrze Baj Pomorski. Na program wieczoru złożą się najpiękniejsze kompozycje filmowe - od "Casablanki" po "Ojca Chrzestnego" w wykonaniu znakomitego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz wokalistki Katarzyny Jamróz i zespołu "Kameleon" Hadriana Filipa Tabęckiego. 

Po koncercie zaprezentowany zostanie nowy program podświetlanej fontanny "Cosmopolis", położonej na obrzeżach Starego Miasta. Będzie to muzyka filmowa Michała Lorenca w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.

Na piątek w Baju Pomorskim zaplanowano przegląd konkursowy, w którym wystąpi 26 wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych oraz laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence. Zwycięzca otrzyma nagrodę prezydenta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego.

Przewidziano tego dnia również recital "Stan Podgorączkowy. Osiecka Filmowo" w wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Koncert galowy obędzie się sobotę wieczorem na Rynku Nowomiejskim. Wystąpią: Olga Bończyk, Sonia Bohosiewicz, Olga Szomańska, Kacper Kuszewski, Katarzyna Dąbrowska, Olga Bołądź, Anna Czartoryska i Lesław Żurek oraz laureaci przeglądu konkursowego.

Gościem specjalnym koncertu będzie czeska aktorka młodego pokolenia Eva Leimbergova, która mieszka i pracuje w Paryżu. Artystka w swoim dorobku ma znaczące role w sztukach teatralnych Antoniego Czechowa, Williama Szekspira i Vaclava Havla, a także liczne role filmowe, m.in. w obrazach "Posel" Vladmira Michalka i "L\'homme qui rit" Jean-Pierre\'a Amerisa.

(-)
PAP
3 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia