Przebudowa teatru najwcześniej w 2016 roku

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie


 

Najwcześniej w 2016 roku rozpocznie się przebudowa Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - poinformował w piątek Urząd Miasta. Będzie ona obejmowała m.in. poprawę funkcjonalności scen oraz przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Firma architektoniczna, która wygrała rozstrzygnięty prawie cztery miesiące temu przetarg, prowadzi prace nad koncepcją architektoniczno-budowlaną oraz dokumentacją projektową i kosztorysową dla przebudowy i remontu tego obiektu. W piątek odbyło się spotkanie, w ramach którego - jak poinformował PAP dyrektor teatru Robert Dorosławski - omawiano wstępnie różne warianty modernizacji.

"Było to spotkanie robocze podczas którego rozmawialiśmy o sprawach technicznych oraz wstępnych wariantach przebudowy. Dzieliliśmy się swoimi wątpliwościami i uwagami. Wiadomo jednak, że modernizacja, poza zmianami w estetyce budynku, będzie koncentrowała się wokół trzech głównych spraw - poprawy funkcjonalności dwóch scen, dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kwestii związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi" - powiedział PAP Dorosławski.

Teatr jest kompleksem składającym się z trzech budynków. Planowany zakres prac przewiduje np. wymianę zużytej i przestarzałej infrastruktury scenicznej (budowę scen obrotowych, montaż nowych urządzeń technologicznych i oświetlenia), udostępnienie obiektu osobom niepełnosprawnym poprzez budowę podjazdów, dźwigów, a także poprawę estetyki całego obiektu z uwzględnieniem zabytkowego charakteru głównego budynku, w którym znajdują się sale widowiskowe.

Planowana jest też kompletna przebudowa wszystkich pomieszczeń teatru - widowni sal teatralnych, w tym scen dużej i kameralnej, jak również sal prób, garderoby, korytarzy, foyer, pomieszczeń administracyjnych, biura obsługi widza oraz piwnic, które zamierza się zaadaptować na tzw. pomieszczenia klubowo-sceniczne. Dyrekcja teatru chce również, by przy teatrze powstała artystyczna kawiarnia, gdzie można byłoby się spotkać z aktorami i napić się kawy.

Na przygotowanie, dokumentacji projektowo-kosztorysowej, miasto przeznaczyło blisko 330 tys. zł. Przewiduje się, że prace zostaną ukończone we wrześniu przyszłego roku. "Wydział inwestycji i zamówień będzie szukać środków zewnętrznych w ramach nowego okresu programowania na lata 2014-2020. Stąd najprawdopodobniej przebudowę i modernizację teatru rozpoczniemy w 2016 roku" - poinformował w piątek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. Dodał, że prace nad przygotowaniem tej dokumentacji prowadzi firma wyłoniona w przetargu - Pas Projekt Archi Studio.

Historia teatru częstochowskiego rozpoczyna się w 1927 roku. Początkowo przedstawienia odbywały się w sali zaadaptowanej na potrzeby grupy aktorskiej. Po prawie dwóch latach istnienia pod szyldem Teatr Miejski Rozmaitości rozpoczęła się budowa gmachu, którą zakończono w 1937 roku. W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie zniszczony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany, a najważniejszy remont połączony z rozbudową miał miejsce w latach 1979-1984.

(-)
(PAP)
21 grudnia 2013

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki