Przechodnie

5. Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" w Poznaniu

Przechodniom poświęcona będzie tegoroczna edycja Europejskich Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi". W trakcie festiwalu organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu pokazanych zostanie siedem spektakli.

Temat "przechodnie" ma opowiedzieć o zwyczajnych ludziach, często niezauważalnych w tłumie, których życie staje się materiałem na opisanie współczesnego świata i procesów w nim zachodzących.

Festiwal rozpocznie się 24 maja - premierą spektaklu "Ocalenie" wg "Letników" Maksyma Gorkiego oraz "Stalkera" i "Ofiarowania" Andrieja Tarkowskiego w reżyserii Macieja Podstawnego, a zakończy w niedzielę 27 maja.

- Spektakl będzie pośpieszną medytacją o końcu świata. Teksty Maksyma Gorkiego oraz Andrieja Tarkowskiego posłużą do zbudowania sytuacji ludzi postawionych w obliczu zagłady - powiedział Tomasz Łagodziński z Teatru Polskiego w Poznaniu.

Oprócz premiery Teatru Polskiego w Poznaniu, podczas czterech dni festiwalu będzie można zobaczyć spektakle Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy, Teatru Polskiego z Wrocławia, Teatrul Odeon z Bukaresztu, Schaubuhne am Lehniner Platz z Berlina, Teatru Wybrzeże z Gdańska oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa.

Ideą Europejskich Spotkań Teatralnych jest prezentacja ciekawych artystycznie osiągnięć scenicznych, oraz głos w dyskusji na temat aktualnych problemów z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy.

Festiwal ma charakter tematyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem "Blizny historii", druga - "Wykluczeni", trzecia - "Święta rodzina?", czwarta "Herosi i heroiny".

(-)
PAP
24 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia