Przeczytają premiery "Dialogu"

"Mała Literacka Performatywnie": "Podopieczni" Elfride Jelinek - Teatr Nowy w Łodzi

Dzięki dofinansowaniu MKiDN Małej Literackiej, Teatr Nowy w 2015 roku przedstawi pięć czytań performatywnych. Będą to dramaty premierowo publikowane w miesięczniku "Dialog". W ramach inauguracji podcyklu "Mała Literacka Performatywnie" aktorzy przeczytają nową sztukę Elfriede Jelinek "Podopieczni".

Dramat przetłumaczony przez Karolinę Bikont wyreżyseruje Małgorzata Wdowik. Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z udziałem reżyserki Małgorzaty Wdowik i teatrolożki Moniki Wąsik. Poprowadzi je Agnieszka Cytacka.

15 kwietnia 2015 / środa / godz. 19.15 / Mała Sala / Zachodnia 93 / wstęp wolny / wydarzenie na FB

Tekst sztuki premierowo ukaże się w kwietniowym numerze miesięcznika "Dialog" 4/2015.

Elfriede Jelinek - pisarka austriacka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004 za "demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach" oraz za "nadzwyczajną lingwistyczną pasję". Głównymi tematami feministycznej prozy Jelinek jest kobieca seksualność i walka płci. W swoich utworach skupia się na satyrycznym i demaskatorskim opisie współczesnych problemów społecznych, m.in. walce z przejawami antysemityzmu, odradzającym się nazizmem i związkiem nazizmu z katolicyzmem. Porusza również tematykę feministyczną oraz ekologiczną. Najgłośniejsza powieść Pianistka została zekranizowana w 2001 przez austriackiego reżysera Michaela Hanekego. Jelinek ma na swoim koncie kilkanaście powieści oraz kilkanaście dramatów.

Małgorzata Wdowik - studentka reżyserii teatralnej na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2013 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wspólnie z Aleksandrą Jakubczak zrealizowała spektakl Zachem.Interwencja. Odbyła roczne stypendium naukowe w Theater Institute w Giessen, na wydziale Choreography and Performance. Stypendystka Ministra na rok akademicki 2010/2011. Kuratorka wystawy Hipokretyna w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Twórczyni projektu digi-dizajn.pl prezentowanego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, w ramach wystawy Wejdź na poziom 2.0 oraz na Malta Festival Poznań 2013. Twórczyni projektu Bezdomność.Zadbamy o Ciebie prezentowanego na Malta Festival Poznań 2014. W ramach sekcji studenckiej będzie reprezentować Polskę na Prague Quartiennale z projektem The Boundries of Landscape.

Monika Wąsik - adiunkt w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ. Zajmuje się teatrem i dramatem niemieckojęzycznym.

Wydarzenie w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu w roku 2015 dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

(-)
Materiał Teatru
15 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia