Przed premierą

"Wiele demonów" - reż. Jacek Głomb - Teatr Śląski w Katowicach

Najbliższa premiera Teatru Śląskiego „Wiele demonów", według powieści Jerzego Pilcha, będzie miała miejsce 19 stycznia. Reżyser spektaklu Jacek Głomb znany jest z tego, że za najciekawsze uważa tak zwane lokalne tematy.

Jego legnickie opowieści sceniczne mocno tkwią w pamięci widzów. Oglądana przed laty historia o Zakaczawiu nadal przywołuje niezwykły nastrój, organiczny klimat miejsca i czasu. Nie dziwi więc, że reżyser ceni sobie i sięga po twórczość Jerzego Pilcha, którego literatura związana jest „lokalnie" z Wisłą i jej głównie luterańską społecznością.

Jak mówi Jacek Głomb: – To nie jest łatwa literatura. Trzeba mieć miłość do tego świata (w domyśle lokalnego). Jak się czyta Pilcha, to w bohaterach widzi się swojego sąsiada. Lubię te jego intuicyjne tropy dzieciństwa: podwórka, świniarnie, chlewiki, bo są mi znane i dlatego bliskie. I dodaje: – Ale nie da się też opowiedzieć Pilcha bez śmiechu. Dlatego, że ta opowieść z zagadkowymi wątkami kryminalnymi i poważnymi metafizycznymi dylematami podszyta jest specyficznym humorem autora. Napięcie i humor uruchamiają wyobraźnię.

Idąc tropami literackimi Pilcha Jacek Głomb zapowiada słodko-gorzką opowieść w duchu legnickim. Budując formę teatralną wierną nastrojom prozy Pilcha ma nadzieję, że jego wierni czytelnicy się w niej odnajdą i nie będą zawiedzeni.

Widownia usadzona zostanie na 180 krzesłach ustawionych na Dużej Scenie: – Bo ważne jest, żeby aktorzy byli blisko widzów, bo tak lubię.

Urszula Makselon
Dziennik Teatralny Katowice
17 stycznia 2019
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia